Problem z zaparciami u 32-latki

Witam, Mam 32 lata i mam problemy z zaparciami wyróżniam się raz na 3 dni, stolec jest wielkości orzecha ale trochę ze śluzem i raczej mięki Piję ok1,5 litra płynów głownie woda herbaty zielona i czarna i jedna kawa rozpuszczalną z mlekiem Nie jem chleba białego od jakiś 3 tyg(bo od tego czasu próbuję się odchudzać) i zero słodyczy Jem kasze owoce warzywa makarony pełnoziarniste i sporadycznie ziemniaki Trochę też ćwiczę ale te zaparcia są strasznie uciążliwe

Witam! Zaparcia mogą być powodowane przez wiele czynników, są to między innymi: niska aktywność fizyczna, dieta uboga w płyny i błonnik (znajdujący się w warzywach i produktach pełnoziarnistych tj.ryż brązowy, pieczywo razowe, makaron razowy, płatki owsiane). PRODUKTY ZAPIERAJĄCE, czyli produkty powodujące spadek perystaltyki jelit to:mocna herbata bez cukru, napar z suszonych czarnych jagód, czerwone wytrawne wino, kakao na wodzie (zawiera teobrominę, która mocno zapiera),tarte jabłko, marchew gotowana, czarne porzeczki, gruszki, borówki, banany, dynia (owoce i warzywa bogate w garbniki i pektyny), kisiele, żelatyna, galaretka, suchary. Po więcej porad zapraszam na www.diet-coaching.xaa.pl Pozdrawiam, Dietetyk Patrycja Sankowska

Witam serdecznie,

Wspomina Pani, że od 3tygodni się odchudza. Zmiana diety mogła przyczynić się do zaparć. Z tego co Pani pisze widać że odżywia się Pani racjonalnie jednak zrezygnowałabym z czarnej herbaty a skupiłabym się na czystej wodzie mineralnej. Mam nadzieję że rezygnując z białego pieczywa zastąpiła je Pani razowym żytnim. W diecie powinno być bowiem sporo błonnika który usprawnia perystaltykę jelit. Dodatkowo postara się Pani wypijać rano na czczo szklankę wody z sokiem z cytryny. Ważna jest również regularność posiłków 5posiłków w odstępach mniej więcej 2,5-3h. Dobrym sposobem na zaparcia jest zjedzenie z rana przed śniadaniem kiwi z oliwą
Wiem że nie brzmi to najlepiej i najsmaczniej ale działa. Może Pani również spróbować wypić rano siemię lniane z np kefirem czy maślanką. Jeżeli problem nie ustąpi proszę skontaktować się z lekarzem.

W razie dodatkowych pytań zapraszam na konsultację lub zachęcam do kontaktu
tel. 506225670 lub joanna.wasiluk@o2.pl
Pozdrawiam
Mgr Joanna Wasiluk
dietetyk