Problemy gastryczne u zdrowo odżywiającej się 22-latki

Witam. Mam 22 lata i odżywiam się naprawdę zdrowo - moja dieta jest pełna warzyw, owoców, kasz, strączków. Unikam przetworzonych produktów i cukru. Pije ponad 3 litry wody dziennie. Również dość intensywnie trenuję. Odkąd zaczęłam robić te wszystkie rzeczy moje jelita funkcjonują o wiele lepiej, rzadziej miewam problemy z wypróżnieniem, które kiedyś były codziennością. Mocne zaparcia występują raczej tylko raz na jakiś czas, lecz nadal sporym problemem pozostaje u mnie niepełne wypróżnianie. Nie wypróżniam się w pełni i mam wrażenie, że ciągle coś jeszcze zalega. Często pojawiają się również gazy i uczucie pełnego brzucha, nawet jeśli zjem niewielkie porcje. Często mam wrażenie, że mój brzuch jest trochę większych rozmiarów niż powinien. Starałam się zrobić naprawdę wiele, aby zlikwidować problem - zdrowa dieta w większości mi pomogła, ale nadal problem nie został w pełni zlikwidowany. Kiedyś na koniec dnia wyglądałam jakbym połknęła piłkę i nie mogłam wypróżniać się przez nawet kilka dni. Teraz wypróżniam się codziennie, ale i tak wydaje mi się jakby coś tam nadal zalegało. Nie boli mnie brzuch i nie mam żadnych innych niepokojących objawów. Wyniki krwi i tarczycę mam w normie. Niedawno zdiagnozowano u mnie zespół policystycznych jajników. Co może powodać taka sytuację? Jakie badania powinnam wykonać?

Najprościej będzie zastosować dzienniczek żywieniowy. Trzeba notować dokładnie co się jadło i jakie były objawy, następnie wyeliminować produkty dające dolegliwości. Ponowne ostrozne wprowadzenie takiego produktu może nastąpić po około 2 miesiącach.