Propionibacterium acnes - można ją wyleczyć?

Stwierdzono u mnie bakterię o nazwie propionibacterium acnes. Czy mam szansę na wyleczenie tradziku? Trenuję sporty, które wymagają dużego wysiłku fizycznego. Czy ma to wpływ na uaktywnienie tej bakterii?

ponad rok temu

Witam!

Propionibacterium acnes to typowa bakteria odpowiedzialna za występowanie wykwitów trądzikowych. Sprzyjające warunki dla jej rozwoju powstaja przy nadprodukcji łoju, która ma miejsce w okresie dojrzewania, kiedy dochodzi do znacznego wzrostu stężenia androgenów we krwi. Androgeny to męskie hormony płciowe. Ten wzrost w okresie dojrzewania dotyczy zarówno chłopców, jak i dziewcząt, jednak jest on znaczniejszy u tych pierwszych. Stąd zazwyczaj chłopcy i młodzi mężczyźni maja bardziej nasilone zmiany.
Doradzam wizytę u dermatologa, który po dokonaniu oceny nasilenia zmian, dobierze odpowiedni lek.

Pozdrawiam