Analiza wyniku gastroskopii u dwudziestosześciolatki

Proszę o interpretację wyniku oraz jakie leki na to zastosować. Po gastroskopii czuję się gorzej, a lekarz nie dał leków, kazał czekać za wynikiem w kierunku Hp, więc chcę pójść do innego gastrologa po leki, bo 2 tygodnie jeszcze czekać, a ja nic jeść nie mogę ani pić, bo mnie pali, nawet jak ślinę przełykam. Opis badania: Przełyk - prawidłowy, wpust na wprost nieco "otwarty", ale bez cech przepukliny rozworu przełykowego, linia Z w poziomie fałdów, o prawidłowych granicach, żołądek - jeziorko mętne podbarwione żółcią, fałdy trzonu regularne, podatne na insuflację, śluzówka trzonu - prawidłowa, w inwersji - śluzówka nie do końca otacza aparat, śluzówka sklepienia żołądka - prawidłowa, w części antralnej smugowate przekrwienie niewielkiego stopnia, pobrano bioptat, odźwiernik kształtny, drożny, opuszka kształtna o prawidłowej, ale bardzo kruchej śluzówce przy dotyku aparatu, część poza opuszkowa prawidłowa.

Takie objawy jak Pani opisuje mogą być związane z refluksem żołądkowo-przełykowym i/lub niewydolnością wpustu żołądka (powiązane ze sobą schorzenia). Następstwem nasilonego refluksu żołądkowo-przełykowego powinno być zapalenie przełyku lub nawet nadżerki czy owrzodzenia. Tego w Pani przypadku nie widać w badaniu gastroskopowym. I z tego powodu gastroenterolog nie wprowadził leczenia. Jednak objawy są ewidentne, a niewielką niewydolność wpustu uwidoczniono w gastroskopii. Warto byłoby pogłębić diagnostykę o całodobową pehametrię lub/i manometrię. O tym jednak musi zadecydować gastroenterolog. W przypadku refluksu żołądkowo-przełykowego stosowane są leki z grupy inhibitorów pompy protonowej (np. omeprazol, pantoprazol) i czasami dodatkowo leki prokinetyczne (np. metoklopramid, cisaprid).