Jakie mogą być przyczyny tego problemu z brzuchem u 24-latki?

Dzień dobry, mam 23 lata, od kilku miesięcy męczę się z bólem brzucha, a od miesiąca nie mogę praktycznie jeść, też schudłam, co zjem to wymiotować mi się chcę, mdli mnie ciągle, albo mnie przeczyszcza. Jak się załatwiam to mam tłuszcz normalnie w stolcu. Byłam u gastrologa, ale kazał porobić badania kału, morfologie, badanie na krew utajoną, lipaze. Niestety badanie kału odbiega całkowicie od norm, bo zawiera erytrocyty, śluz obecny, bakterie obecne, włókna mięsna dość liczne, krople tłuszczu dość liczne, ziarna skrobii bardzo liczne. Krew utajona oczywiście wynik dodatni. Morfologia wyszła okej. Lipaza też niby okej. Żadnych innych badań nie robiłam na stan zapalny czy coś. Gastroskopie mam dopiero na lipiec. A na maj dopiero wizytę u gastrologa. Czy ktoś mi doradzi czy mam się martwić? Naprawdę ciężko jest funkcjonować gdy nie mg nic zjeść.
KOBIETA, 24 LAT około miesiąca temu

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

Z Pani opisu wynika, że sytuacja jest dla Pani trudna i niepokojąca. Domyślam się, że jednym z większych problemów jest czas oczekiwania na kolejne wizyty u specjalisty oraz badania. Opisane symptomy, jak dolegliwości brzuszne i niepokojące wyniki badań kału mogą sugerować różne problemy gastroenterologiczne, które wymagają dokładnej diagnostyki i leczenia, zatem nie ma sensu wypisywać w tej chwili różnych opcji.

Proponuję skupić się, do momentu wizyty u gastrologa i przeprowadzenia dalszych badań, na próbach złagodzenia objawów tak, by była Pani w stanie jako tako funkcjonować na codzień. Można spróbować wprowadzić bezpieczne zmiany w następujących tematach:

Dieta - proszę spróbować stosowania diety lekkostrawnej, która obciąża układ pokarmowy w mniejszym stopniu - https://zywienie.abczdrowie.pl/dieta-lekkostrawna. Należy unikać tłustych potraw, pikantnych przypraw, produktów wysoko przetworzonych oraz alkoholu. Warto wprowadzić do diety lekkostrawne białka (gotowane mięso drobiowe, ryby), gotowane warzywa, oraz zupy na słabym bulionie.

Hydratacja - ważne jest, aby utrzymać odpowiednie nawodnienie organizmu, szczególnie wówczas, gdy występują wymioty i biegunki. Pijąc dużo wody zapobiegnie Pani odwodnieniu i dodatkowym objawom z nim związanym, jak np. ból głowy, czy znaczącym długotrwałym skutkom - https://zywienie.abczdrowie.pl/dlaczego-tak-wazne-jest-odpowiednie-nawodnienie-organizmu.

Małe porcje, ale częściej - Proszę jeść zamiast trzech dużych posiłków mniejsze porcje, ale częściej, aby nie obciążać nadmiernie żołądka.

Zapobieganie nudnościom - w przypadku ciągłych nudności warto wypróbować imbir – może być dodawany do herbaty. Imbir jest znany ze swoich właściwości przeciwnudnościowych - https://zywienie.abczdrowie.pl/napar-z-imbiru.

Stres - może on prowokować lub pogarszać objawy gastrologiczne, dlatego ważne jest, aby znaleźć skuteczne metody jego redukcji, takie jak techniki relaksacyjne, medytacja czy lekkie formy aktywności fizycznej, które są komfortowe dla Pani stanu zdrowia.

Podczas oczekiwania na wizytę u specjalisty, jeśli Pani stan zdrowia ulegnie nagłemu pogorszeniu, zalecam niezwłoczne zgłoszenie się do najbliższego oddziału ratunkowego. Gdy objawy są bardzo uciążliwe i niepokojące, ważne jest, aby nie czekać na zaplanowane terminy, ale działać szybko.

Pozdrawiam Panią ciepło i życzę szybkiej diagnostyki i optymalnego leczenia tak, by wróciła Pani do zdrowia i dobrego samopoczucia.

Przypominam, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, proszę o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.