Pytanie o badania GH i IGF-1 w przypadku zaburzeń wzrostu u dzieci

Szanowni Państwo, które z badań jest bardziej miarodajne w przypadku zaburzeń wzrostu u dzieci: GH czy IGF-1? Czy oba badania muszą być przeprowadzane w warunkach szpitalnych? Pozdrawiam

Lek. Izabela Ławnicka

Witam! Każde z tych badań ma inną wartość i inne znaczenie. Nie ma takiej możliwości, by zatem odpowiedzieć na pytanie które badanie jest bardziej miarodajne. W niektórych przypadkach istnieje konieczność wykonania badania w warunkach szpitalnych.