Rozpoznanie po badaniu USG jamy brzusznej

Witam serdecznie! Co oznacza dokladnie ponizsze rozpoznanie po badaniu USG jamy brzusznej? cyt: "Pecherzyk zolciowy cienkoscienny, z pojedynczymi polipami do 3-4 mm, bez zlogow". Nic mnie w okolicy pecherzyka zolciowego nie boli, zmartwilam sie wynikiem badan... Reszta jamy brzusznej bez zmian (OK). Czy taki stan rzeczy wymaga jedynie obserwacji i co jaki czas? Czy tez zdecydowac sie na usuniecie pecherzyka zolciowego? Z gory bardzo dziekuje za odpowiedz!

Lek. Bianka Małczuk

Witam. Obecnie nie ma powodów do niepokoju. Z przedstawionego opisu badania USG wynika, że pęcherzyk żółciowy nie jest objęty stanem zapalnym, ani nie zawiera kamieni żółciowych. Obecne są niewielkie polipy. Polipy pęcherzyka żółciowego o średnicy poniżej 1cm, bez objawów chorobowych i czynników ryzyka raka pęcherzyka żółciowego, nie stanowią wskazania do operacji, ale wymagają obserwacji - kontrolne badanie USG co ok. 6-12 miesięcy. Ostateczną decyzję po przeprowadzeniu wywiadu i zbadaniu pacjenta podejmuje jednak chirurg, dlatego też zalecam konsultację lekarską. Powiększanie się polipów bądź pojawienie się dolegliwości mogą stanowić wskazania do leczenia operacyjnego.