Silne bóle brzucha i skąpy okres a menopauza

Mam 40 lat. Od grudnia miałam w drugim dniu silne bóle brzucha. Wyczytałam w Internecie, że krwawnik pomaga. Zaczęłam pić herbatkę kilka dni przed okresem w lipcu- i krwawienie rano bardzo małe..następny dzień nic..i trzeci dzień krwawienie ale skąpe bardzo..potem przerwa i skąpe plamienie i koniec. W sierpniu dostałam okres -maleńkie krwawienie rano w ciągu dnia nic..dziś drugi dzień i nic... Cz to menopauza? Moja mama miała ostatni okres w wieku 58 lat.

Lek. Marta Gryszkiewicz

Powinna Pani zgłosić się do swojego lekarza ginekologa na konsultację.
Należy wykonać badania hormonalne - oznaczyć poziom estrogenów i progesteronu, a także hormon przysadki - FSH.
Wyniki powinny zostać skonfrontowane z badaniem klinicznym i wywiadem. Dopiero na tej podstawie będzie można stwierdzić czy wchodzi Pani w etap premenopauzy.
Niestety każdy z nas jest inny i fakt iż Pani mama ostatnie krwawienie miała w 58 roku życia, nie oznacza, że u Pani będzie tak samo.
Warto także wykonać test ciążowy, aby wykluczyć ciążę jako przyczynę skąpego krwawienia.