Skrajny dewotyzm u 48-latki

Witam. Moja ciocia ma 48 lat i jest bardzo religijna jak na ten wiek. Codziennie chodzi do kościoła. W dzień odmawia różaniec i w jej mieszkaniu słychać tylko radio Maryja. Chodzi i całuje obrazki z matką boską. Jadąc samochodem trzyma różaniec w ręku i też radio Maryja. Raz w kościele spędziła aż dwie godziny(!) i wróciła do domu późnym wieczorem. Czy to jest jeszcze normalne czy to już jakaś choroba?

Opisane zachowania nie wskazują jeszcze na zaburzenie. Tak wyrażana religijność zdarza się w różnym wieku, czasem jest przejściowa, na przykład gdy obniża nagromadzony lęk i brak poczucia kontroli.
Ważne byłoby zadanie pytania, czy praktyki religijne w jakiś sposób szkodzą cioci, na przykład czy chodzi do kościoła, zamiast do pracy, czy modli się zamiast zaspokajać potrzeby fizjologiczne (nie śpi, nie je, nie dba o siebie), czy zrywa kontakty towarzyskie itp. Jeżeli tak, to można jej zwrócić na to uwagę, wyrażając swoje zmartwienie. Jeżeli nie, to pozostaje zaakceptować, że ciocia tego potrzebuje.