Trudności w otworzeniu się na kontakty z innymi

Jestem zamknięta w sobie, trudno mi się otworzyć na kontakty ze znajomymi... Jak mogę z tym poradzić? Jestem nastawiona raczej negatywnie do pewnych spraw. Jestem pesymistką. Męczy mnie to ale nie wiem jak mam sobie z tym poradzić. Pewna osoba która studiowała pedagogikę i psychologię powiedziała żebym skorzystała z fachowej pomocy czyli pomocy psychologa. Ale mi jest ciężko się przed kimś otworzyć

Witam,
to zrozumiałe, że ma Pani pewne obawy przed otworzeniem się przed obcą osobą, jednak mimo to zachęcałabym do prób kontaktu z psychologiem, zawsze pierwsze spotkania są takimi spotkaniami wstępnymi, z czasem buduje się relacja i poczucie bezpieczeństwa, na tyle żeby mogła się Pani otworzyć. Zapewne przyjdzie odpowiedni czas, żeby przy odpowiednim poczuciu bezpieczeństwa otworzyła się Pani. Zachęcam do tego. Pozdrawiam.

To, o czym Pani pisze, to jak najbardziej tematy na terapię. A z terapią, jak pewnie z wieloma innymi sprawami w życiu jest tak, że najtrudniej jest zacząć. Potem jakoś idzie :)

Dlatego zachęcam Panią, żeby posłuchała Pani koleżanki i poszukała terapii dla siebie.

Może też Pani sięgnąć do książki "Program zmiany sposobu życia" i poczytać o życiowych pułapkach, jakie są tam opisane. Podejrzewam, że ta lektura sporo Pani wyjaśni.

Pozdrawiam!

Proszę Pani,

Ludzie różnią się miedzy sobą zapotrzebowaniem na kontakty z innymi osobami. Niektórzy maja większą potrzebę inni mniejszą. Pani ciągle jest na początku życia, i jeśli miałaby Pani taką możliwość to warto skorzystać z konsultacji. Psychoterapia poprawia funkcjonowanie i jakość życia. Proszę się nie obawiać, że nie jest łatwo Pni otwierać się, psychoterapeuta w taktowny sposób pomoże Pani.

Serdeczne pozdrowienia
Tomasz Furgalski

Dzień dobry!

Zazwyczaj trudności, które trwają dłuższy czas, przejawiają się w większości okoliczności, w różnych życiowych sytuacjach, są związane z cechami osobowości, wymagają głębszego przyjrzenia się sobie i długoterminowej systemowej pracy nad zmianami (jeśli chciałaby Pani wprowadzić jakieś zmiany w swoim życiu?) - wraz z psychoterapeutą.

Pozdrawiam!

Psycholog/psychoterapeuta rzeczywiście jest najbardziej wykwalifikowana osoba, która może Pani pomóc. Nawet jeśli nie otworzy się Pani na pierwszym spotkaniu, warto spróbować nawiązać relację terapeutyczną. Z czasem, ufając umiejętnościom zawodowym specjalisty, poczuje się Pani na tyle bezpiecznie, by pracować nad tym, co najtrudniejsze. Warto rozejrzeć się za możliwościami skorzystania z terapii- w ramach kontraktu w NFZ (w placówkach takich jak Poradnie Zdrowia Psychicznego i NZOZy) lub w gabinetach prywatnych. W tych pierwszych należy liczyć się z kolejką oczekujących.