Tycie a siedzący tryb życia

Witam, Mam 45 lat, pracuje jako doradca finansowy, a więc mam siedzący tryb życia, proszę o pomoc bo czuję jak z każdym dniem przybywa mi kilogramów, już nie mogę na siebie patrzeć, ważę 83 kg przy wzroście 160cm. Staram się ruszać jeździć na rowerze i spacerować ale jest to realne tylko w weekendy :(. Bardzo zależy mi aby ktoś pomógł mi ustalić jadłospis i pokierował jak mądrze przejść na zdrowe odżywianie. Proszę o pomoc i z góry dziękuję
45 LAT ponad rok temu

Roma Wojtewicz Dietetyka, Poznań

Witam
Aby uzyskać indywidualny program żywieniowy ze szczegółowym, zbilansowanym jadłospisem, należałoby skorzystać z usług dietetyka.
Samodzielnie natomiast można wprowadzić zasady zdrowego odżywiania tak, aby unikać niepożądanych produktów w diecie, nadmiaru cukru, soli i tłuszczów zwierzęcych.
Proponuję :
1) Spożywać posiłki regularnie, w ilości 5 dziennie, w odstępach co około 4 godziny
2) Unikać żywności przetworzonej (gotowych dań dostępnych w sklepach, żywności typu fast food, konserw mięsnych itp.), słodyczy (w tym także napojów słodzonych) oraz tłustych przekąsek - chipsów, krakersów, paluszków,prażynek itp.
3) Spośród rodzajów obróbki kulinarnej stosować gotowanie w wodzie, gotowanie na parze, pieczenie w folii, unikać natomiast smażenia, zwłaszcza na głębokim tłuszczu
4) Spożywać codziennie świeże warzywa i owoce
5) Wzbogacać dietę o pełnoziarniste produkty zbożowe - ciemne lub mieszane pieczywo, kasze, brązowy ryż, płatki owsiane, makaron razowy
6) Unikać tłustych potraw, tłustych mięs i wędlin, podrobów itp.
W przypadku chęci sięgnięcia po coś niezdrowego, warto spróbować zastąpić to zdrowszym odpowiednikiem, lub chociaż zmniejszyć wtedy ilość spożywanego produktu.
W kwestii aktywności fizycznej, wskazane byłoby wprowadzanie jej jak najczęściej, najlepiej codziennie. Jeśli natomiast brak takiej możliwości, należy zadbać o to, aby była realizowana w każdy weekend.

Witam, Warto zacząć od drobnych zmian, aby nie zniechęcić się zbyt szybko oraz po to, aby organizm miał odpowiednio dużo czasu w przystosowaniu się do tych zmian. Na początku warto wiedzieć jak należy jeść, a dopiero potem co należy jeść. Powinniśmy jeść regularnie, co około 3 godziny, do 4-5 małych objętościowo posiłków dziennie. W ten sposób zapewnimy stały dopływ energii do naszego organizmu, która zostanie wykorzystana, a nie przekształcona w tkankę tłuszczową, jak to się dzieje gdy zjadamy 3 wielkie posiłki w ciągu dnia. Nie należy jeść przed telewizorem, podczas czytania książki czy magazynu, podczas jazdy samochodem itp. – świadome jedzenie jest najważniejszą zasadą skutecznej utraty masy ciała. Gdy nie myślimy o jedzeniu i robimy to mimochodem często jemy znacznie większe porcje, bardziej kalorycznego jedzenia. Posiłek należy jeść przy stole, zjeść tyle ile mieliśmy zamiar i wstać od stołu. Należy jeść wolno, dzięki temu szybciej będziemy czuli się nasyceni.
Proszę również zapoznać się z informacjami dostępnymi na naszej stronie http://abcodchudzanie.pl/najczestsze-bledy-zywieniowe http://abcodchudzanie.pl/jakie-sa-zasady-zdrowego-odchudzania http://abcodchudzanie.pl/podstawowe-zasady-zdrowego-odchudzania http://abcodchudzanie.pl/jak-schudnac-skutecznie
Pozdrawiam.

Witam,
faktycznie siedzący tryb życia nie sprzyja utrzymaniu prawidłowej masy ciała. Niestety przy wzroście 160cm, masa ciała 83kg jest za wysoka, ponieważ wskaźnik BMI wynosi ok. 32, mamy do czynienia z otyłością, co może stanowić problem nie tyle natury estetycznej, co zdrowotnej. Wobec tego jak najbardziej wskazane jest zadbanie o redukcję tkanki tłuszczowej, co będzie możliwe wyłącznie dzięki aktywności fizycznej i diecie. Jeżeli nie ma innej możliwości początkowo aktywność fizyczna może pojawiać się tylko w weekendy, chociaż najkorzystniej byłoby gdyby pojawiała się co najmniej 3 razy w tygodniu.
Dieta odchudzająca nie oznacza rygorystycznych ograniczeń, a przejście właśnie na zdrowe, prawidłowe odżywianie.
Najkorzystniej jest spożywać 5 posiłków dziennie, które powinny zawierać wszystkie niezbędne składniki odżywcze. Tutaj więcej rzetelnych informacji na temat prawidłowo skomponowanej diety: https://www.dobrydietetyk.pl/czytelnia/393/jak-zaplanowac-diete/?p=1. Oczywiście samodzielne układanie diety odchudzającej nie należy do najprostszych i w wielu przypadkach kończy się niedoborami składników odżywczych oraz tzw. efektem jo-jo, dlatego zachęcam do wizyty w Poradni Dietetycznej, gdzie można otrzymać właściwą pomoc.
Zapraszam do naszych Poradni - pełna lista na stronie www.dobrydietetyk.pl.
Pozdrawiam,
Estera Durbacz
Poradnia Dobry Dietetyk w Bytomiu i Katowicach

Zdrowe odżywianie i ruch to jedyny sposób na zrzucenie kilogramów. Co do diety to zawsze jest ona indywidualna, dlatego musiałby się wybrać na wizytę osobiście. Jeśli chodzi o ruch, to jestem pewna że jest Pan w stanie wygospodarować 30 min dziennie i np wieczorem zamiast oglądać TV np pobiegać.