Uczucie 13-letniej córki do koleżanki poznanej w Internecie

Witam. Mam ogromny problem i nie wiem jak sobie z nim poradzić. Moja 13 letnia córka poznała w inernecie koleżankę. Pisały do siebie smsy, rozmawiały, ale od pewnego czasu moje dziecko mówi, ze jest zakochane w tej dziewczynie. Ona mieszka 300 km stąd, jednak widzę, że Małgosia emocjami jest cały czas z nią. Jest apatyczna, nie chce się uczyć, jest poza rzeczywistością. Tamta osoba zaprosiła ją na Sylwestra, ale ja mam wątpliwości. Szukam porady i kierunku działania. Anna

Mgr Nina Szalas

Dzień dobry, takie fascynacje się zdarzają, ponieważ kontakty wirtualne często są łatwiejsze i bardziej fascynujące niż rzeczywiste, nie ma też tak wielu okazji do rozczarowań jak to w normalnej codzienności bywa.Warto się jednak zastanowić dlaczego Pani córka szuka takich kontaktów, czy odnajduje się w świecie swoich rówieśników, czy ma przyjaciółkę i grono koleżanek czy czuje się samotna. Może lepiej pomóc jej odnaleźć się w otaczającym ją świecie.

Witam. Sprawa jest bardzo delikatna. Z jednej strony, zupełnie normalne dla 13-latki jest zakochanie się w osobie tej samej płci, to się nazywa faza homofilna w rozwoju. Normą dzisiejszych czasów jest też to, że ludzie zakochują się w osobach poznanych przez internet. Jednak 13-letnia dziewczynka bardzo mocno wszystko przeżywa i nie jest kompetentna w zakresie radzenia sobie z emocjami. Nieszczęśliwa miłość może się wydawać końcem świata, bez ukochanej osoby nie chce się żyć (dosłownie). Miłość odwzajemniona zaś w tym wieku jest przezywana tak intensywnie, że wszystko inne jest nieważne. I tak źle, i tak niedobrze (z punktu widzenia rodzica).
Musi teraz Pani być blisko córki. Nie obwiniać jej, nie próbować bagatelizować jej uczuć, ale jednocześnie dbać o jej bezpieczeństwo. Nie może Pani puścić 13-letniego dziecka na imprezę oddaloną o 300 km od domu, chyba że Pani z nią pojedzie. Może lepszym pomysłem byłoby zaproszenie tej koleżanki do waszego domu. No i jeszcze jedna bardzo ważna rzecz: czy jest Pani pewna, że to jest koleżanka, czy widziała ją Pani? Internet to także miejsce dla różnych niebezpiecznych osób. Proszę uważać na córkę i dbać o waszą relację. Pozdrawiam i trzymam kciuki.