Ugryzienie kleszcza - jak leczyć?

Witam wszystkich, mam pewien problem. Otóż 2-3 dni temu byłem w lesie i nic nie zauważyłem, gdy poszedłem się kąpać. Wieczorem zauważyłem coś czarnego. Myślałem, że to strup, ale jednak nie. To było ugryzienie kleszcza i mam teraz taką czerwoną grudkę na brzuchu, czy może mi się coś stać? Czy idzie to wyleczyć, jaki to jest OKRES?

MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Lek. Marta Hat

Witam!

Wczesne objawy boreliozy pojawiają się po około 7-30 dniach (w niektórych przypadkach nawet nieco wcześniej). Najbardziej charakterystycznym objawem jest rumień wędrujący, początkowo czerwona plamka lub grudka, która stopniowo powiększa się ku obwodowi  i często tworzy pierścieniowaty kształt z przejaśnieniem w środku. Zmiana jest nieswędząca, niebolesna i mogą jej towarzyszyć objawy grypopochodne. Opisana przez Pana zmiana może sugerować zmianę wczesną i wymaga weryfkacji w osobistym badaniu lekarskim.

Leczenie w przypadku postaci wczesnej boreliozy z Lyme obejmuje antybiotykoterapię od 14-21 dni.

Pozdrawiam serdecznie!