Wynik bilirubiny i próby wątrobowe

Robiłem próby wątrobowe i wszystkieelementy w normie oprócz bilirubiny, która jest na poziomie 1.67. Proszę o poradę co mam dalej robić?

Witam,

Warto odniesc ten wynik to wszesniejszych pozmiarow - jezeli bilirubina utrzymuje sie we wczesniejszych oznaczeniach na tym samym poziomie, a pozostale wskazniki watrobowe sa w normie, to najpewniej nalezy Pan do niemalej grupy spoleczenstwa, ktora cechuje tzw. hiperbilirubinemia wrodzona (najczestsza forma - tzw. zespol Gilberta). Jest to bardziej cecha niz choroba, zwiazana z nieco wolnejszym metabolizmem barwnikow zolciowych w watrobie, stad podwyzszony poziom bilirubiny. Cecha jest uwarunkowana genetycznie i raczej nie stanowi powodu do niepokoju.

Pozdrawiam!

Krzysztof Gryga

Pytanie czy to bilirubina wolna czy związana. Podwyższony poziom bilirubiny wolnej świadczy o procesach hemolitycznych, natomiast związanej wskazuje albo na dysfunkcji wątroby, albo na upośledzone jej wydalanie.