Wyniki IGM a borelioza

Witam! W 2007 roku chorowałam na boreliozę. Wyniki po 6 miesiącach po zakończeniu antybiotykoterapii Recomblot - IgG - i IGM -.  Obecnie wykonałam wyniki IGM metodą Elisa, wynoszą 40 (ujemne do 16). Zaznaczam, że nowe zakażenie raczej mało prawdopodobne.

MĘŻCZYZNA ponad rok temu
Lek. Marta Hat

Witam!
W skuteczności leczenia boreliozy bierze się pod uwagę przede wszystkim fakt ustępowania objawów klinicznych. Wyniki badań serologicznych nie są miarodajne.
Jeżeli chodzi o przeciwciała klasy IgM mogą być wykrywane już w 2 tygodniu po zakażeniu, jednak u większości chorych następuje to kilka tygodni później. U chorych z wczesnym stadium boreliozy (rumień wędrujący) wyniki badań serologicznych są często ujemne i rozpoznanie należy postawić na podstawie obrazu klinicznego. Przeciwciała klasy IgM mogą przetrwać przez wiele lat, niezależnie od skuteczności eliminacji zakażenia.
Wszystkie wyniki badań serologicznych uzyskanych w teście ELISA powinny być potwierdzane w teście immunoblot i ZAWSZE interpretowane w odniesieniu do objawów chorobowych pacjenta.
Testy Western-blot są mniej czułe, ale bardziej swoiste w wykrywaniu krętka borelii.
Jeżeli występują jakieś niepokojące objawy proszę zgłosić się z wynikiem do lekarza rodzinnego, jeżeli nie odczuwa Pani objawów można uznać, że wynik jest prawidłowy.
pozdrawiam serdecznie!