Zaburzenia wagi przy stanach depresyjnych i nerwicy

Witam. Mam 26 lat. Przy wzroście 165 cm ważę około 50 kg. Jednak jesienią i zimą gwałtownie chudnę nawet do 43 kg. W skrajnym przypadku było to 39 kg. Wiosną przybieram na wadzę do 50 - 52 kg. Taka sytuacja utrzymuje się od około 7 lat. Przyjmuję Escitalopram 10 raz dziennie od około 2 lat. Zdiagnozowano u mnie stany depresyjne i nerwicę. Jaka może być przyczyna takich zaburzeń wagi. Dodam, że jem cały czas takie same ilości (nie stosuję diet). Będę wdzięczna za wszelkie wskazówki.
26 LAT ponad rok temu

Roma Wojtewicz Dietetyka, Poznań

Witam
Zaobserwowana tendencja może mieć bezpośredni związek ze stanami psychicznymi. Nasilony stres i pewnego rodzaju mobilizacja organizmu wiążąca się ze zwiększonym wydatkowaniem energii, stanowią przyczynę utraty masy ciała. Okres jesienno zimowy sprzyja nasileniu stanów depresyjnych, stąd być może spadek masy w tym okresie.
Proponowałabym przede wszystkim stały kontakt z psychologiem i wypracowanie technik relaksacyjnych, oraz staranne zadbanie o komfort psychiczny w życiu codziennym.
W kwestii żywienia proponuję w tych okresach zwiększyć dzienną podaż energii. Dobrym rozwiązaniem jest rozłożenie dziennej racji pokarmowej na większą liczbę posiłków i spożycie produktów bogatych odżywczo a jednocześnie niewielkich objętościowo. Jako przekąski pomiędzy posiłkami polecam orzechy, migdały, pestki dyni i słonecznik. Główne dania powinny natomiast obfitować w węglowodany, białko zwierzęce, produkty mleczne, tłuszcze roślinne, warzywa i owoce.