Zawał serca – jakie badania poza EKG serca?

Witam. Moja matka ma 77 lat i lekarz ogólny po zrobieniu badania EKG stwierdził niewydolnośc mięśnia sercowego - arytmia - i dał skierowanie do lekarza kardiologa. Poszłam ją zarejestrować, a tam są długie kolejki, czeka się około pół roku, bo wcale nie rejestrują tylko zapisują w kolejkę oczekujących do rejestracji. Mam w związku z tą kolejką pytanie - ile kosztuje wizyta prywatna u kardiologa z badaniem echo serca? Chciałam też się dowiedzieć, jakie jeszcze powinna matka zrobić dodatkowe badania związane z tą chorobą i jaki jest cennik tych badań?

KOBIETA ponad rok temu

Jak wygląda zawał serca?

Około 300 Polaków dziennie doświadcza zawału serca. Aby lepiej zrozumieć na czym polega, by móc się przed nim chronić, warto wysłuchać prof. dr hab. Zbigniewa Gacionga. Wyjaśnia, co może wywołać zawał serca oraz jak wygląda późniejsze leczenie.

Witam,

podstawowym badaniem w rozpoznawaniu niewydolności serca jest ECHO serca. Ponadto warto zrobić rtg klatki piersiowej i badania podstawowe (morfologia, biochemia, mocz). Dość specyficznym parametrem dla niewydolności serca jest oznaczenie tzw. NT-pro-BNP (z krwi), ale nie jest to w Pani przypadku konieczne, skupiłabym się na ECHO, badaniach podstawowych i ew. rtg klatki piersiowej. Ważne jest występowanie typowych dolegliwości (duszność, gorsza tolerancja wysiłku, kaszel, głównie nocny, obrzęki nóg) i objawów przedmiotowych. Jeśli ECHO potwierdzi niewydolność serca, co w tym wieku jest bardzo prawdopodobne, to warto zgłosić się do kardiologa w celu ustalenia odpowiedniego leczenia. Leczenie takie może również wprowadzić lekarz rodzinny. Co do cen, jest to sprawa indywidualna, zależy od kardiologa, miasta, w którym Pani mieszka, nie jestem więc w stanie podać Pani pewnej ceny.

Pozdrawiam.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty