Zawał serca – jakie badania poza EKG serca?

Witam. Moja matka ma 77 lat i lekarz ogólny po zrobieniu badania EKG stwierdził niewydolnośc mięśnia sercowego - arytmia - i dał skierowanie do lekarza kardiologa. Poszłam ją zarejestrować, a tam są długie kolejki, czeka się około pół roku, bo wcale nie rejestrują tylko zapisują w kolejkę oczekujących do rejestracji. Mam w związku z tą kolejką pytanie - ile kosztuje wizyta prywatna u kardiologa z badaniem echo serca? Chciałam też się dowiedzieć, jakie jeszcze powinna matka zrobić dodatkowe badania związane z tą chorobą i jaki jest cennik tych badań?

KOBIETA ponad rok temu

Witam,

podstawowym badaniem w rozpoznawaniu niewydolności serca jest ECHO serca. Ponadto warto zrobić rtg klatki piersiowej i badania podstawowe (morfologia, biochemia, mocz). Dość specyficznym parametrem dla niewydolności serca jest oznaczenie tzw. NT-pro-BNP (z krwi), ale nie jest to w Pani przypadku konieczne, skupiłabym się na ECHO, badaniach podstawowych i ew. rtg klatki piersiowej. Ważne jest występowanie typowych dolegliwości (duszność, gorsza tolerancja wysiłku, kaszel, głównie nocny, obrzęki nóg) i objawów przedmiotowych. Jeśli ECHO potwierdzi niewydolność serca, co w tym wieku jest bardzo prawdopodobne, to warto zgłosić się do kardiologa w celu ustalenia odpowiedniego leczenia. Leczenie takie może również wprowadzić lekarz rodzinny. Co do cen, jest to sprawa indywidualna, zależy od kardiologa, miasta, w którym Pani mieszka, nie jestem więc w stanie podać Pani pewnej ceny.

Pozdrawiam.