Zmiana terminu krwawienia i zła reakcja organizmu na tabletki antykoncepcyjne

Witam! Mam regularne miesiączki ok. 29 - 31 dni. W połowie sierpnia mam wyjazd na wakacje i z moich obliczeń wyszło, że dostanę akurat miesiączkę. Tak więc zdecydowałam się na branie pigułek, aby przesunąć okres. Okres dostałam 25.07, tak więc od razu zaczęłam brać pigułki firmy C***** i zaobserwowałam dziwne zmiany w moim organizmie. Mianowicie miałam straszne zawroty głowy, poczucie duszności i uderzeń gorąca. Zdecydowałam się zaprzestać brania pigułek. Jednakże czy po tygodniowym braniu pigułek mogę liczyć chociaż na 3-4 dniowe przesunięcie spodziewanej miesiączki? I czy są jakieś skuteczne metody naturalne, na opóźnienie miesiączki do kilku dni?

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam! Po wzięciu kilku tabletek i zaprzestaniu ich dalszego przyjmowania powinno pojawić się krwawienie z odstawienia, po którym dojdzie do wznowienia naturalnego cyklu płciowego. Nie jest możliwe obecnie stwierdzenie kiedy dojdzie do krwawienia i następującej po nim miesiączki. Jak sama Pani zauważyła, sztuczne ingerowanie w gospodarkę hormonalną nie jest pozbawione pewnego ryzyka czy skutków ubocznych. Równowaga hormonalna to efekt bardzo złożonych oddziaływań pomiędzy wieloma organami w naszym ciele i często sztuczne zwiększenie poziomu tylko jednego hormonu powoduje całą lawinę efektów ze strony narządów czy całych układów pozornie nie związanych z danym hormonem. Dlatego na przyszłość polecam nie traktować tak instrumentalnie swojego ciała i uszanować jego prawo do dyktowania np. terminu menstruacji. Pozdrawiam serdecznie!