Redakcja abcZdrowie

Redakcja abcZdrowie

Redakcja abcZdrowie.pl to zespół doświadczonych i zaangażowanych osób, dla których zdrowy tryb życia jest pasją. Dzielimy się z Wami naszą wiedzą i podpowiadamy, jak na co dzień cieszyć się zdrowiem oraz dobrym samopoczuciem.

35134 odpowiedzi

58929 podziękowań

od użytkowników

Odpowiedzi eksperta (35134)

Co robić przy uczuleniu na lateks?

Czy uczulenie na lateks prezerwatyw zdarza się często? Co wtedy robić?
Redakcja abcZdrowie
Na szczęście uczulenie na lateks w przebiegu używania prezerwatyw nie jest częste. Przyczyną takiego uczulenia są raczej jednorazowe rękawiczki. Istnieją na rynku prezerwatywy z innego niż lateks materiału, które można w takim przypadku spokojnie stosować.

Czy są tabletki pomagające w leczeniu trądziku?

Mam kłopoty z cerą. Słyszałam, że są takie tabletki antykoncepcyjne, które zmniejszają trądzik.
Redakcja abcZdrowie
Opracowano preparaty hormonalne skuteczne w pomocnym leczeniu trądziku.

Czy w Polsce można podwiązywać jajowody?

Słyszałam, że na zachodzie Europy popularną metodą antykoncepcyjną jest podwiązanie jajowodów? Czy u nas też się jej używa?
Redakcja abcZdrowie
Podwiązanie jajowodów (lub nasieniowodów u mężczyzn) jest metodą antykoncepcyjną wybieraną w krajach Europy Zachodniej przez pary, które nie planują już więcej potomstwa. Musi to być decyzja dokładnie przemyślana, gdyż zabieg w większości przypadków jest nieodwracalny (czasami jednak udaje się przywrócić...

Podwiązanie jajowodów (lub nasieniowodów u mężczyzn) jest metodą antykoncepcyjną wybieraną w krajach Europy Zachodniej przez pary, które nie planują już więcej potomstwa. Musi to być decyzja dokładnie przemyślana, gdyż zabieg w większości przypadków jest nieodwracalny (czasami jednak udaje się przywrócić płodność). Jeśli para jednak zmieni z czasem zdanie, możliwe są jeszcze pobranie komórek rozrodczych i zabieg zapłodnienia in vitro.
Polskie prawo (art.156 Kodeksu karnego) zakazuje tej metody antykoncepcji, traktując ją jako trwałe pozbawienie zdolności płodzenia.

Czy gorące kąpiele mają wpływ na żylaki?

Po gorącej kąpieli mam bardzo ociężałe nogi.
Redakcja abcZdrowie
Gorące kąpiele i wysoka temperatura powodują rozszerzanie naczyń i gromadzenie krwi na obwodzie, a tym samym potęgują patologiczny stan żylakowatych naczyń. Jeśli chodzi o kąpiele, zalecane jest korzystanie z naprzemiennego chłodnego i ciepłego strumienia wody. Chłodna woda obkurcza naczynia, ułatwiając powrót krwi żylnej.

Czy żylaki mogą nawracać po operacji?

Moja mama miała operowane żylaki podudzi. Teraz znowu pojawiają jej się takie wybrzuszenia na nogach.
Redakcja abcZdrowie
Niestety, nawet po operacji w najlepszych ośrodkach chirurgicznych nawroty żylaków zdarzają się aż w 40 proc. Powstające zmiany są jednak mniejsze i bezpieczniejsze od tych sprzed operacji.

Czy częste ćwiczenia na siłowni pogarszają żylaki?

Uwielbiam chodzić na siłownię, ale nie chciałabym mieć potem żylaków na nogach. Jak siłownia wpływa na stan żył?
Redakcja abcZdrowie
Ruch jest zalecany dla wszystkich. Jednakże w czasie korzystania z siłowni należy kierować się zdrowym rozsądkiem. Zbyt forsowne ćwiczenia, przy zbyt dużych obciążeniach, uruchamiają nadmierną pracę tłoczni brzusznej. Powstające zbyt wysokie ciśnienie w jamie brzusznej utrudnia przepływ krwi i powoduje...

Ruch jest zalecany dla wszystkich. Jednakże w czasie korzystania z siłowni należy kierować się zdrowym rozsądkiem. Zbyt forsowne ćwiczenia, przy zbyt dużych obciążeniach, uruchamiają nadmierną pracę tłoczni brzusznej. Powstające zbyt wysokie ciśnienie w jamie brzusznej utrudnia przepływ krwi i powoduje jej zaleganie w kończynach. Zatem niewskazane są podnoszenie ciężarów oraz inne ćwiczenia wymagające nadmiernej pracy mięśni.

Czy obliteracja powoduje powstanie nowych żylaków?

Zastanawiam się nad wybraniem się na taki zabieg.
Redakcja abcZdrowie
Obliteracja (skleroterapia) jest jedną z najbardziej rozpowszechnionych metod mało inwazyjnych, stosowanych w leczeniu żylaków. Zabieg, wykonywany przez doświadczonego lekarza, daje bardzo dobre efekty kosmetyczne. Niezależnie od zastosowanej metody leczniczej, operacyjnej czy skleroterapii, nowe żylaki pojawiają się po pewnym czasie...

Obliteracja (skleroterapia) jest jedną z najbardziej rozpowszechnionych metod mało inwazyjnych, stosowanych w leczeniu żylaków. Zabieg, wykonywany przez doświadczonego lekarza, daje bardzo dobre efekty kosmetyczne. Niezależnie od zastosowanej metody leczniczej, operacyjnej czy skleroterapii, nowe żylaki pojawiają się po pewnym czasie u 40% chorych. Nie stwierdza się jednak, aby po zabiegu skleroterapii pojawiały się one częściej. Jest to zabieg bezpieczny, mało inwazyjny, a jedynym działaniem niepożądanym może być miejscowy odczyn uczuleniowy pod postacią wysypki.

Czy żylaki są dziedziczne?

W mojej rodzinie żylaki ma niemal każdy. Czy to się dziedziczy?
Redakcja abcZdrowie
Dotychczasowe obserwacje potwierdzają znacznie częstsze, rodzinne występowanie żylaków. Co prawda nie zidentyfikowano jeszcze genów odpowiedzialnych za dziedziczenie, ale ryzyko wystąpienia żylaków u osoby, której obydwoje rodzice chorowali, wynosi 89 proc., a gdy żylaki miało tylko jedno z rodziców, ryzyko wynosi 42 proc.

Jak można pomóc żyłom w długiej podróży?

Po długiej podróży mam zazwyczaj opuchnięte nogi. Czy można coś na to poradzić?
Redakcja abcZdrowie
Niezależnie od środka transportu, którym podróżujemy, musimy pamiętać o usprawnianiu przepływu krwi przez nasze nogi. Mogą nam w tym pomóc kilkuminutowe przerwy i spacery. Jeśli jest to niemożliwe, starajmy się poruszać kończynami, napinając mięśnie, i często zmieniać ich pozycję. Po...

Niezależnie od środka transportu, którym podróżujemy, musimy pamiętać o usprawnianiu przepływu krwi przez nasze nogi. Mogą nam w tym pomóc kilkuminutowe przerwy i spacery. Jeśli jest to niemożliwe, starajmy się poruszać kończynami, napinając mięśnie, i często zmieniać ich pozycję. Po powrocie z długiej podróży warto wybrać się na spacer lub na basen.

Czy żylaki i zakrzepica są tym samym?

Czy jest jakaś różnica?
Redakcja abcZdrowie
Żylaki są patologią naczyń żylnych powierzchownych, natomiast choroba zakrzepowo-zatorowa dotyczy żył głębokich kończyn dolnych. Patologia w żylakach sprowadza się do workowatego poszerzenia ściany naczynia. W zmianie takiej stosunkowo rzadko dochodzi do wykrzepiania wewnątrznaczyniowego. Natomiast w chorobie zakrzepowo-zatorowej powstają zakrzepy, które...

Żylaki są patologią naczyń żylnych powierzchownych, natomiast choroba zakrzepowo-zatorowa dotyczy żył głębokich kończyn dolnych. Patologia w żylakach sprowadza się do workowatego poszerzenia ściany naczynia. W zmianie takiej stosunkowo rzadko dochodzi do wykrzepiania wewnątrznaczyniowego. Natomiast w chorobie zakrzepowo-zatorowej powstają zakrzepy, które często odrywają się i powodują zatory obwodowe, np. udar niedokrwienny mózgu. Tak więc choroba zakrzepowo-zatorowa jest o wiele bardziej niebezpieczną jednostką.

Patronaty