Redakcja abcZdrowie

Redakcja abcZdrowie

Redakcja abcZdrowie.pl to zespół doświadczonych i zaangażowanych osób, dla których zdrowy tryb życia jest pasją. Dzielimy się z Wami naszą wiedzą i podpowiadamy, jak na co dzień cieszyć się zdrowiem oraz dobrym samopoczuciem.

35482 odpowiedzi

59091 podziękowań

od użytkowników

Odpowiedzi eksperta (35482)

jak wygląda badanie hsg??

MAM 24LATA byłam ostatnio w ciąży pozamacicznej lekarz mowił cos o badaniu hsg ale nie poinformowal mnie na czym polega i jak to badanie przebiega .
Redakcja abcZdrowie
Badanie to polega na wprowadzeniu kontrastu (płynu o dużej gęstości dla promieniowania x) do jamy macicy i jajowodów w celu określenia ewentualnej niedrożności, zmian w budowie oraz innych nieprawidłowości. W czasie wprowadzania kontrastu zostanie Pani wykonany szereg zdjęć RTG. 

Co oznacza gdy PDW jest 21,2%?

Co oznacza podwyższenie wskaźnika PDW do 21,2%
Redakcja abcZdrowie
PDW jest to wskaźnik określający stopień zróżnicowania płytek krwi (odpowiedzialnych za pierwszą fazę hemostazy) im wynik jest większy tym zróżnicowanie większe. Wynik zero oznaczałby, że wszystkie płytki są takie same (w praktyce nie spotykane) lub, że automat popełnił błąd. Interpretacja...

PDW jest to wskaźnik określający stopień zróżnicowania płytek krwi (odpowiedzialnych za pierwszą fazę hemostazy) im wynik jest większy tym zróżnicowanie większe. Wynik zero oznaczałby, że wszystkie płytki są takie same (w praktyce nie spotykane) lub, że automat popełnił błąd. Interpretacja PDW w oderwaniu od reszty morfologii np. liczby płytek, czy ich objętości, oraz co ważniejsze od objawów prezentowanych przez pacjenta - nie ma głębszego sensu diagnostycznego. Niewielkie podwyższenie nie musi świadczyć o procesie chorobowym. 

Dotyczy: Płytki krwi

Jak szybko zajdę w ciążę

Jestem mamą jedenastoletniej dziewczynki, w pierwszą ciązę zaszłam bez problemów, przebiegała bardzo dobrze poród też bez komplikacji, cztery miesiące temu odstawiłam pigułki, staramy się z mężem o drugie dziecko, przyjmuję witaminy dla kobiet planujących ciążę i kwas foliowy , mam...

Jestem mamą jedenastoletniej dziewczynki, w pierwszą ciązę zaszłam bez problemów, przebiegała bardzo dobrze poród też bez komplikacji, cztery miesiące temu odstawiłam pigułki, staramy się z mężem o drugie dziecko, przyjmuję witaminy dla kobiet planujących ciążę i kwas foliowy , mam regularne miesiączki, jednak jeszcze nie jestem w ciąży, zaczynam się martwić czy wszystko jest o.k

Redakcja abcZdrowie
Nie ma Pani powodów do zmartwień. 4 cykle, w ciągu których próbowali Państwo zajść w ciąże mogą być niewystarczające. Nie każdy cykl musi być owulacyjny. Dopiero po roku regularnych starań o dziecko, bez żadnych zabezpieczeń, można stwierdzić niepłodność, która ma najczęściej odwracalne przyczyny. Życzymy powodzenia!
Dotyczy: Ginekologia Ciąża

Sprawa dotyczy kału

Mam 30 lat.Od dwóch dni oddaję ciemny stolec. Ale myślałam,że to po jagodach. Dzisiaj był lużny,ciemny i były w ni m czerwone niteczki krwi. Proszę o odpowiedź.
Redakcja abcZdrowie
Objawy, które Pani opisuje wskazują na krwawienie z przewodu pokarmowego. Prawdopodobnie ma Pani również niedokrwistość. Jest to groźny stan i może (nie musi) zagrażać życiu. Proszę się koniecznie udać na ostry dyżur i opisać objawy. 

Wirusowe zapalenie nerwów

3 miesięczny chłopiec Wyniki badania WBC 10,76 NEUT 2,06 LYMPH 6,20 EO 0,53 BASO 0,07 RBC 3,66 HGB 12,1 HCT 33,5 MCV 91,5 MCH 33,1 MCHC 36,1 + RDW-CV 15,1 [%] RDW-SD PLT 556+ PDW 12,0 MPV 10,7+ P-LCR PCT... 3 miesięczny chłopiec Wyniki badania WBC 10,76 NEUT 2,06 LYMPH 6,20 EO 0,53 BASO 0,07 RBC 3,66 HGB 12,1 HCT 33,5 MCV 91,5 MCH 33,1 MCHC 36,1 + RDW-CV 15,1 [%] RDW-SD PLT 556+ PDW 12,0 MPV 10,7+ P-LCR PCT
Redakcja abcZdrowie
Wyniki badań mogą wskazywać na infekcje wirusową, ale nie da się wywnioskować czy dotyczy to nerwów. Wszystko zależy od wyników badania neurologicznego dziecka. Konieczne są szczegółowe informacje o rozwoju dziecka, jego odruchach.
Dotyczy: Badanie krwi

Czy w 6 tygodniu ciąży widać zarodek?

Witam, Wczoraj miałam usg (przez pochwę). Badanie wykazało jedynie pęcherzyk bez zarodka... Na wydruku usg podana jest wielkość pęcherzyka 24,6 mm. Za tydzień mam się zgłosić na kolejne badanie. Dodam, że na początku ciąży czułam się źle. Miałam lekkie...

Witam, Wczoraj miałam usg (przez pochwę). Badanie wykazało jedynie pęcherzyk bez zarodka... Na wydruku usg podana jest wielkość pęcherzyka 24,6 mm. Za tydzień mam się zgłosić na kolejne badanie. Dodam, że na początku ciąży czułam się źle. Miałam lekkie mdłości, byłam wrażliwa na zapachy. Teraz te dolegliwości ustały. Zostały jedynie bolące piersi, senność. Czy jest jakaś szansa, że zarodek pokaże się na kolejnym badaniu? Czy mówiąc krótko nic z tego już nie będzie?

Redakcja abcZdrowie
W tak wczesnej ciąży może być widoczny tylko pęcherzyk zarodkowy, proszę się nie martwić. Za tydzień lekarz oceni zawartość pęcherzyka zarodkowego. Objawy przez Panią opisywane są całkowicie normalne i mogą się jeszcze powtarzać.
Dotyczy: Ginekologia Ciąża

Ciąża, pierwszy raz

Witam! pod koniec czerwca przeżyłam swój pierwszy raz, kochaliśmy się z moim chłopakiem kilka razy od tego. Ani razu nie pękła prezerwatywa, ani nic nie przeciekło, wiem to, ponieważ jestem bardzo ostrożna i dokładna i zawsze po stosunku...

Witam! pod koniec czerwca przeżyłam swój pierwszy raz, kochaliśmy się z moim chłopakiem kilka razy od tego. Ani razu nie pękła prezerwatywa, ani nic nie przeciekło, wiem to, ponieważ jestem bardzo ostrożna i dokładna i zawsze po stosunku wszystko dokładnie sprawdzałam. Okres powinnam dostać 16.07, mam nieregularną miesiączkę, ale i tak się denerwuję, nie mam tego okresu i boję się, że jestem w ciąży.. Chciałam jeszcze dodać, że od ponad tygodnia stosuję dietę, w której zmieniłam całkowicie moje nawyki żywieniowe, czy to może wpłynąć na to, że nie dostaję miesiączki? proszę pilnie o odpowiedź!

Redakcja abcZdrowie
Zajście w ciążę przy takich środkach ostrożności jest bardzo mało prawdopodobne, ale nie można tego wykluczyć. Dieta mogła spowodować opóźnienie miesiączki, podobnie jak stres związany z myślą o ewentualnej ciąży. Powinna Pani wykonać test ciążowy, który po terminie spodziewanej miesiączki jest wiarygodny. Polecamy artykuł Pierwszy raz a ciąża.

Na jakiej zasadzie przyjmować tabletki po przerwie?

Na miesiąc odstawiłam tabletki, jednak chciałabym zacząć brać je znowu... Na jakiej zasadzie? Czy tak samo od pierwszego dnia cyklu? I kiedy od momentu przyjęcia pierwszej tabletki zaczynam być chroniona przed ciążą?
Redakcja abcZdrowie
Tabletki po przerwie należy zacząć przyjmować na takiej samej zasadzie, jak pierwsze opakowanie - pierwsza tabletka w dniu wystąpienia krwawienia miesięcznego. Ochrona jest zagwarantowana od tego właśnie dnia (przy tabletkach dwuskładnikowych, jednofazowych - najczęściej stosowanych).

Jakie hormony powinnam zbadać?

Witam! Mam 37 lat, jedno dziecko. Podczas badania lekarskiego lekarz zwrócił uwagę na moje małe piersi, powiedział, że to dziwne u kobiety w moim wieku i wskazał zrobienie badań na poziom hormonów. Chciałabym się dowiedzieć, jakie hormony mam zbadać... Witam! Mam 37 lat, jedno dziecko. Podczas badania lekarskiego lekarz zwrócił uwagę na moje małe piersi, powiedział, że to dziwne u kobiety w moim wieku i wskazał zrobienie badań na poziom hormonów. Chciałabym się dowiedzieć, jakie hormony mam zbadać i czy to ma rzeczywiście wpływ na wielkość piersi, a może jest już taka moja budowa i nic nie ma na to wpływu. Pozdrawiam. Marzena.
Redakcja abcZdrowie
Witam! Lekarz z pewnością nie miał na myśli przedwczesnej menopauzy, ponieważ zmniejszenie rozmiaru piersi nie jest charakterystyczne dla przekwitania. Mógł natomiast podejrzewać androgenizację, czyli efekt zbyt wysokiego poziomu męskich hormonów płciowych, który występuje np. w przebiegu PCOS (...

Witam!
Lekarz z pewnością nie miał na myśli przedwczesnej menopauzy, ponieważ zmniejszenie rozmiaru piersi nie jest charakterystyczne dla przekwitania. Mógł natomiast podejrzewać androgenizację, czyli efekt zbyt wysokiego poziomu męskich hormonów płciowych, który występuje np. w przebiegu PCOS (zespołu policystycznych jajników). Jednak jeśli Pani piersi zawsze były nieduże i nie ma Pani żadnych niepokojących objawów, jak nieregularne miesiączki (rzadkie i skąpe), nadwaga (szczególnie gromadzenie tkanki tłuszczowej na brzuchu), trądzik i tłusta cera, hirsutyzm (obecność męskiego typu owłosienia), problemy z zajściem w ciążę lub poronienia, to radzę się nie przejmować. W celu rozpoznania PCOS wykonuje się badania hormonalne (testosteron, androstendion, LH, FSH, prolaktyna) oraz USG, które często wykazuje obecność wielu niepękniętych pęcherzyków jajnikowych na obwodzie jajników.

Dotyczy: Menopauza

Zbyt niski cholesterol HDL

cholesterol 110,8 hdl 30,0 glukoza 110 crp 12,01 wbc 9,0 rbc 5,36 hgb 15,1 hct46,2 plt 344 pct 248
Redakcja abcZdrowie
W przypadku pomiaru stężenia glukozy we krwi bardzo ważne jest ile czasu upłynęło od ostatniego posiłku. Zakładając, że pomiar był na czczo 110 oznacza przekroczenie normy - jednak w tym konkretnym przypadku wykładniki stanu zapalnego (WBC, crp) wskazują...

W przypadku pomiaru stężenia glukozy we krwi bardzo ważne jest ile czasu upłynęło od ostatniego posiłku. Zakładając, że pomiar był na czczo 110 oznacza przekroczenie normy - jednak w tym konkretnym przypadku wykładniki stanu zapalnego (WBC, crp) wskazują na infekcję (lub inne zapalenie) mogące podwyższać glikemię. Dlatego badanie należy powtórzyć po wyleczeniu infekcji. Cholesterol HDL jest zbyt niski - należy włączyć dietę i wysiłek fizyczny aby podnieść jego poziom. Cholesterol całkowity w normie. Pozostałe wyniki w normie.

Dotyczy: Cholesterol HDL
Patronaty