Redakcja abcZdrowie

Redakcja abcZdrowie

Redakcja abcZdrowie.pl to zespół doświadczonych i zaangażowanych osób, dla których zdrowy tryb życia jest pasją. Dzielimy się z Wami naszą wiedzą i podpowiadamy, jak na co dzień cieszyć się zdrowiem oraz dobrym samopoczuciem.

35482 odpowiedzi

59091 podziękowań

od użytkowników

Odpowiedzi eksperta (35482)

Policystyczne jajniki i regularne miesiączki.*

Czy reguralne miesiączkowanie wyklucza zespół policystycznych jajników?
Redakcja abcZdrowie
Zespół policystycznych jajników rozpoznaje się w przypadku stwierdzenia dwóch spośród trzech kryteriów: rzadkie lub brak owulacji, podwyższona aktywność androgenowa, liczne torbiele w jajnikach (w USG). Można wtedy rozpozanć PCOS, pod warunkiem, że inne przyczyny choroby są wykluczone. Regularne miesiączkowanie nie wyklucza PCOS, ważne jest czy cykle są owulacyjne.

Ból w plecach i prawym boku

Mam 26 lat, rok temu urodzilam dziecko Po ciąży okazalo sie ze mam kamienie w pęcherzyku. Zrobiono mi cholecystektomię. Po zabiegu miałam zapalenie dróg żółciowych w związku z czym leczono mnie w szpitalu. Od jakiegos czasu męczą mnie bółe ktore... Mam 26 lat, rok temu urodzilam dziecko Po ciąży okazalo sie ze mam kamienie w pęcherzyku. Zrobiono mi cholecystektomię. Po zabiegu miałam zapalenie dróg żółciowych w związku z czym leczono mnie w szpitalu. Od jakiegos czasu męczą mnie bółe ktore rozciągają sie od prawej części pleców az do prawego boku Nie wiem z czym mogą byc one związane (wątroba, nerka, kosci??) Podam wyniki badan: Morfologia- bez zmian USG j brzusznej: Stłusczenie wątroby, hipotonia prawego ukladu K-M (zastój moczu?). - lekarz przepisal mi furagin ale bóle nie ustają RTG klp- narzady klatki piersiowej bez zmian, Skolioza prawoboczna odcinka Th CT j. brzusznej- stłuszczenie wątroby, zwapnienie brzeżne w 6 segmencie, pozostałe narzady bez zmian gastroskopia- zapalenie żołądka i refluks żółciowy ALT, AST, Bilirubina, GGTP, ALP - w normie Hormony tarczycy w normie Chol. całkowity- 208 TG- 220 Bardzo proszę o pomoc, gdyz nie wiem jakie badania wykonac aby zdiagnozowac te bóle
Redakcja abcZdrowie
Bóle, które Pani odczuwa mogą mieć kilka możliwych przyczyn: a) skolioza - ból prawdopodobnie nasilałby się podczas ruchów powodujących wygięcie kręgosłupa b) podwyższone ciśnienie w układzie kielichowo-miedniczkowym - jest to najbardziej prawdopodobne rozpoznanie jednak nie ma pewności. Bóle ustąpią...

Bóle, które Pani odczuwa mogą mieć kilka możliwych przyczyn:
a) skolioza - ból prawdopodobnie nasilałby się podczas ruchów powodujących wygięcie kręgosłupa

b) podwyższone ciśnienie w układzie kielichowo-miedniczkowym - jest to najbardziej prawdopodobne rozpoznanie jednak nie ma pewności. Bóle ustąpią jeśli zostanie usunięta przeszkoda w odpływie moczu (jeśli taka istnieje) warto pójść do urologa. Chciałbym tutaj dodać, że Furagin może co najwyżej zapobiegać infekcji jeśli już do niej doszło należy wdrożyć antybiotykoterapię. Dodatkowo leki rozkurczające i przeciwzapalne (np. diklofenak) powinny przynieść Pani ulgę w bólu.

c) nawrót kamicy (przewodów żółciowych) - jeśli USG było wykonane wystarczająco czułym aparatem to złogi powinny być widoczne -  nie ma ich w opisie więc najprawdopodobniej to nie jest przyczyna bólu

Zielonkawa wydzielina z piersi

Witam mam 32 lata, jestem kobietą. Mam takie pytanie: od 10 lat nie byłam u ginekologa, a zaopserwowałam, że już od dłuższego czasu, czyli gdzieś 9 lat z obydwu piersi leci mi jakaś wydzielina, raz jest przezroczysta, a raz...

Witam mam 32 lata, jestem kobietą. Mam takie pytanie: od 10 lat nie byłam u ginekologa, a zaopserwowałam, że już od dłuższego czasu, czyli gdzieś 9 lat z obydwu piersi leci mi jakaś wydzielina, raz jest przezroczysta, a raz troche zabarwiona na zielono; nie wiem co to może być. W 1995 urodziłam pierwsze dziecko i normalnie karmiłam, aż mi się pokarm skończył ;później w 1998 jak urodziłam drugie to nie karmiłam tylko przyjmowałam leki na zanik pokarmu; w 2000 roku zaopserwowałam tę wydzieline i tak mam do dzisia;j jak mi się miesiączka zbliża to mocniej leci; co to może być?

Redakcja abcZdrowie
Opisywane przez Panią objawy mogą mieć wiele przyczyn: począwszy od zaburzeń hormonalnych, które są u Pani najbardziej prawdopodobne. Powinna mieć Pani wykonane badania hormalne (prolaktyna oraz badania hormonów płciowych), które zleci lekarz ginekolog. Badanie piersi - usg i badanie palpacyjne jest konieczne.

Badanie okresowe sanepidu.

Chciałbym zapytać co należy do badań okresowych sanepidu. Jakiego typu badania?
Redakcja abcZdrowie
Badania, które się wykonuje w sanepidzie i które umożliwiają prace przy żywności polegają na badaniu kału w kierunku Salmonelli. Trzykrotnie trzeba zanieść próbkę stolca do stacji sanitarno-epidemiologicznej.
Dotyczy: Badanie kału

Czy powinnam się udać na jakieś specjalistyczne badania?

Mam 26 lat i karmie piersią moją córkę od 6 miesięcy. Od miesiąca pojawiły się u mnie zawroty głowy, ogólna słabość, zamroczenia. Wejście po schodach kończy się straszną zadyszką i ostrym zamroczeniem, po chwili zbiera mi się na wymioty... Mam 26 lat i karmie piersią moją córkę od 6 miesięcy. Od miesiąca pojawiły się u mnie zawroty głowy, ogólna słabość, zamroczenia. Wejście po schodach kończy się straszną zadyszką i ostrym zamroczeniem, po chwili zbiera mi się na wymioty i zaczyna boleć mnie głowa. Kiedy rodziłam 6 miesięcy temu miałam hemoglobinę 8,7 g/dl i byłam podłączona pod tlen. Otyła również nie jestem , przy wzroście 175 cm ważę 60kg. Wczoraj czyli 21 lipca odebrałam wyniki morfologiczne, oto one: WBC 5,81 [4-10] RBC 4,33 [3,8-5,2] HGB 12,9 [12-16] HCT 38,7 [36-47] MCV 89,4 [80-100] MCH 29,8 [28-34] MCHC 33,3 [32-36] RDW 14,1 [< 16] PLT 247 [140-440] MPV 12,6 [6-12] PDW 15,9 [9-17] P-LCR 44,9 [13-43] PCT 0,31 [0,17-0,35] NE% 38,7 [45-70] LY% 49,1 [ 20-45] EO% 1,7 [1-5] MO% 10,3 [1-11] BA% 0,2 [0-1] NE 2,25 [1.8- 7.7] LY 2,85 [1-4] EO 0,10 [0,05-0,45] MO 0,60 [0.04-0.9] BA 0,01 [0-0.2] ŻELAZO 51 [37-145] Proszę o jakąś podpowiedź co mam dalej robić. Z poważaniem Gosia.
Redakcja abcZdrowie
Wynik morfologii krwi, który Pani przedstawiła jest prawidłowy. Chociaż poziom hemoglobiny jest bliski dolnej granicy normy istnieje niewielkie prawdopodobieństwo, że odpowiada za opisywane objawy. Warto się upewnić czy dostarcza Pani odpowiednią ilość kalorii i składników odżywczych do swojego organizmu ponieważ...

Wynik morfologii krwi, który Pani przedstawiła jest prawidłowy. Chociaż poziom hemoglobiny jest bliski dolnej granicy normy istnieje niewielkie prawdopodobieństwo, że odpowiada za opisywane objawy. Warto się upewnić czy dostarcza Pani odpowiednią ilość kalorii i składników odżywczych do swojego organizmu ponieważ karmienie piersią jest bardzo wyczerpujące. Dodatkowo należy się Pani pomiar ciśnienia (w celu wykluczenia hipotonii ortostatycznej) oraz EKG - może mieć Pani zaburzenia rytmu. W każdym razie morfologia krwi nie rozwiązuje problemu i należy udać się do lekarza w celu dalszej diagnostyki. 

Dotyczy: Badanie krwi

41 tydzień i nic

Witam, jestem już w 41 tygodniu ciąży, a nie czuję żadnych oznaków porodu. Nie mam skurczy braxtona-hicksa, nie odszedł mi czop, zupełnie nic! Czy wszystko jest w porządku?
Redakcja abcZdrowie
Po 42 tygodniu ciąży powinan Pani być pod obserwacją lekarza i co kilka dni wykonywać KTG. Oceniona wtedy zostanie wydolność łożyska oraz stan płodu. Nie ma powodów do zmartwień, termin porodu może się przesuwać w związku z nie zawsze dokładnym pomiarem w USG oraz z różną długością cyklu.
Dotyczy: Ginekologia Ciąża
Redakcja abcZdrowie
IFA to metoda badania obecności przeciwciał. Nie napisał/a Pan/Pani jakich przeciwciał. Czy przeciwjądrowych?. Natomiast jeśli chodzi o ANA (przeciwciała przeciwjądrowe) to niski ich poziom oznacza, że  organizm nie atakuje za ich pomocą własnych tkanek. Nie oznacza to braku choroby autoimmunologicznej

Kiedy zaczyna rosnąć brzuch?

Jestem w 16 tygodniu ciąży i jak narazie mój brzuch nic nie urósł a ja nic nie przybrałam na wadze wrecz przeciwnie straciłam 3 kilogramy. Czy powinnam sie niepokoić?
Redakcja abcZdrowie
To czy brzuch jest widoczny w 15 tygodniu czy dopiero w 20 zależy od budowy ciała. Najważniejsze jest gdzie sięga dno macicy i to może sprawdzić lekarza, badając brzuch. W 16 tygodniu dno macicy znajduje się 1-2 palce nad spojeniem...

To czy brzuch jest widoczny w 15 tygodniu czy dopiero w 20 zależy od budowy ciała. Najważniejsze jest gdzie sięga dno macicy i to może sprawdzić lekarza, badając brzuch. W 16 tygodniu dno macicy znajduje się 1-2 palce nad spojeniem łonowym.
W ciąży kobiety tyją zazwyczaj około 9-11 kg i jest to norma. Czy stosuje Pani jakąś dietę? Czy przed ciążą stwierdzono u Pani nadwagę?

Dotyczy: Ginekologia Ciąża

Bardzo proszę o zinterpretowanie moich badań.

glukoza 82 . sód 139 . potas 4,38 . magnez 1,82 . żelazo 36 . OB 24 . WBC 8,6 . RBC 4,08 . HGB 11,6 . HCT 34,3 . MCV 84,1 . MCH 28,4 . PLT 80 . NEUT% 40,9 . MPV 11,5 .
Redakcja abcZdrowie
glukoza 82 - w normie sód 139 - w normiepotas 4,38 - w normiemagnez 1,82 - w normieżelazo 36 - zbyt niska wartość - należało by sprawdzić również TIBC, ferrytynę i transerynęOB 24 - niedużo podwyższone...

glukoza 82 - w normie
sód 139 - w normie
potas 4,38 - w normie
magnez 1,82 - w normie
żelazo 36 - zbyt niska wartość - należało by sprawdzić również TIBC, ferrytynę i transerynę
OB 24 - niedużo podwyższone
WBC 8,6 - w normie
RBC 4,08 - poniżej normy
HGB 11,6 - poniżej normy
HCT 34,3 - poniżej normy
MCV 84,1 - w normie
MCH 28,4 - na dolnej granicy normy
PLT 80 - poniżej normy ale poziom nie jest zagrażający
NEUT% 40,9 - poniżej normy

Nie jest to prawidłowy obraz krwi. Ma Pani trombocytopenię i lekką anemię oraz niedobór żelaza. Jednak nie jest to też typowy obraz dla anemii z niedoboru żelaza. Czy choruje Pani na jakąś chorobę przewlekłą? W każdym razie wymaga to osobistej konsultacji z lekarzem. 

Dotyczy: Badanie krwi

Badania przeciwjądrowe coś więcej?

Badania  przeciwjądrowe coś więcej?
Redakcja abcZdrowie
Przeciwciała przeciwjądrowe ANA często występują w różnych chorobach autoimmunologicznych. Ich wysoki poziom wskazuje, że organizm atakuje własne tkanki błędnie rozpoznając je jako obce. Badanie to wykonuje się z pobranej krwi żylnej. 
Patronaty