Zapytaj lekarza

7 4 2 , 2 4 4

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Jakie hormony powinnam zbadać?

Witam! Mam 37 lat, jedno dziecko. Podczas badania lekarskiego lekarz zwrócił uwagę na moje małe piersi, powiedział, że to dziwne u kobiety w moim wieku i wskazał zrobienie badań na poziom hormonów. Chciałabym się dowiedzieć, jakie hormony mam zbadać i czy to ma rzeczywiście wpływ na wielkość piersi, a może jest już taka moja budowa i nic nie ma na to wpływu. Pozdrawiam. Marzena.
37 LAT ponad rok temu

Antykoncepcja po

Niestety, czasami niektóre metody zabezpieczenia przed ciążą zawodzą, może dojść do pęknięcia prezerwatywy lub kobieta zapomni o tabletce antykoncepcyjnej. Coraz częściej mówi się o antykoncepcji awaryjnej, która jest określana również jako antykoncepcja ?po? czy antykoncepcja ratunkowa.

Redakcja abcZdrowie
82 poziom zaufania

Witam!
Lekarz z pewnością nie miał na myśli przedwczesnej menopauzy, ponieważ zmniejszenie rozmiaru piersi nie jest charakterystyczne dla przekwitania. Mógł natomiast podejrzewać androgenizację, czyli efekt zbyt wysokiego poziomu męskich hormonów płciowych, który występuje np. w przebiegu PCOS (zespołu policystycznych jajników). Jednak jeśli Pani piersi zawsze były nieduże i nie ma Pani żadnych niepokojących objawów, jak nieregularne miesiączki (rzadkie i skąpe), nadwaga (szczególnie gromadzenie tkanki tłuszczowej na brzuchu), trądzik i tłusta cera, hirsutyzm (obecność męskiego typu owłosienia), problemy z zajściem w ciążę lub poronienia, to radzę się nie przejmować. W celu rozpoznania PCOS wykonuje się badania hormonalne (testosteron, androstendion, LH, FSH, prolaktyna) oraz USG, które często wykazuje obecność wielu niepękniętych pęcherzyków jajnikowych na obwodzie jajników.

Redakcja abcZdrowie.pl to zespół doświadczonych i zaangażowanych osób, z których wielu to eksperci z dziedziny medycyny, dla których dbałość o zdrowie to priorytet.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy