Redakcja abcZdrowie

Redakcja abcZdrowie

Redakcja abcZdrowie.pl to zespół doświadczonych i zaangażowanych osób, dla których zdrowy tryb życia jest pasją. Dzielimy się z Wami naszą wiedzą i podpowiadamy, jak na co dzień cieszyć się zdrowiem oraz dobrym samopoczuciem.

35617 odpowiedzi

59167 podziękowań

od użytkowników

Odpowiedzi eksperta (35617)

Czy HTZ powoduje tycie?

Boję się, że przy braniu hormonów przytyję. Teraz nie należę do szczupłych, więc nie chciałabym pogorszyć sytuacji.
Redakcja abcZdrowie
Nie ma na to jednoznacznych dowodów. Część kobiet faktycznie przybiera na masie w okresie menopauzalnym, ale jest to uwarunkowane innymi czynnikami, brakiem ruchu, niewłaściwą dietą. W piśmiennictwie pojawiają się wyniki badań wskazujące zarówno na związek otyłości z HTZ, jak i na brak takiej koincydencji.
Dotyczy: Menopauza

Co to są zlewne poty w okresie menopauzy?

W nocy nieraz budzę cała mokra, muszę się przebierać... Czy to właśnie są zlewne poty?
Redakcja abcZdrowie
Takim mianem określa się nagłe uczucie gorąca, często połączone z zaczerwienieniem twarzy i wzmożoną potliwością (najczęściej dolegliwości pojawiają się w nocy). Mogą dołączyć się zawroty głowy, bóle głowy, nadpobudliwość bądź depresja.
Dotyczy: Menopauza

Krwawienie z dróg rodnych w okresie menopauzy

Czy po okresie menopauzy może wystąpić krwawienie z dróg rodnych?
Redakcja abcZdrowie
Po okresie menopauzy, jeśli kobieta nie przyjmuje hormonalnej terapii zastępczej, nie powinno występować żadne krwawienie z dróg rodnych. Krwawienie z dróg rodnych w tym okresie musi zostać poddane diagnostyce. Zalecam niezwłoczną wizytę u ginekologa.
Dotyczy: Menopauza

Wahania nastroju

Czy kobiety w okresie menopauzy zawsze są „humorzaste”?
Redakcja abcZdrowie
Nie ma takiej reguły, aczkolwiek zaburzenia nastroju, labilność emocjonalna często występują w okresie klimakterium. Wahania hormonalne sprawiają, że kobieta w tym okresie jest bardziej podatna na sytuacje stresujące i miewa problemy z zapanowaniem nad emocjami. Depresja nie jest tylko przemijającym...

Nie ma takiej reguły, aczkolwiek zaburzenia nastroju, labilność emocjonalna często występują w okresie klimakterium. Wahania hormonalne sprawiają, że kobieta w tym okresie jest bardziej podatna na sytuacje stresujące i miewa problemy z zapanowaniem nad emocjami.

Depresja nie jest tylko przemijającym zaburzeniem nastroju. Jeśli wystąpi u kobiety w okresie menopauzy, powinna być leczona przez specjalistę i nie należy zrzucać pełnej odpowiedzialności na okres menopauzy.

Dotyczy: Menopauza
Redakcja abcZdrowie
W Polsce leczeniem żylaków zajmują się głównie chirurdzy, chirurdzy naczyniowi i angiolodzy. Wystarczy, więc zgłosić się do najbliższej poradni chirurgicznej, a tam z pewnością zostanie udzielona specjalistyczna pomoc.

Czy obliteracja zylaków jest przyczyną nowych żylaków?

Zastanawiam się na wybraniem się na taki zabieg.
Redakcja abcZdrowie
Obliteracja (skleroterapia) jest jedną z najbardziej rozpowszechnionych metod małoinwazyjnych, stosowanych w leczeniu żylaków. Zabieg, wykonywany przez doświadczonego lekarza, daje bardzo dobre efekty kosmetyczne. Niezależnie od zastosowanej metody leczniczej, operacyjnej czy skleroterapii, nowe żylaki pojawiają się po pewnym czasie u...

Obliteracja (skleroterapia) jest jedną z najbardziej rozpowszechnionych metod małoinwazyjnych, stosowanych w leczeniu żylaków. Zabieg, wykonywany przez doświadczonego lekarza, daje bardzo dobre efekty kosmetyczne. Niezależnie od zastosowanej metody leczniczej, operacyjnej czy skleroterapii, nowe żylaki pojawiają się po pewnym czasie u 40 proc. chorych. Nie stwierdza się jednak, aby po zabiegu skleroterapii pojawiały się one częściej. Jest to zabieg bezpieczny i mało inwazyjny.

Czy lekami można wyleczyć żylaki?

Jak wyleczyć żylaki?
Redakcja abcZdrowie
Nie jest to możliwe. Stosowane leki mają jedynie działanie uzupełniające podstawową metodę leczenia, którą jest ruch, stosowanie opasek uciskowych oraz zabiegi operacyjne. Leki wzmacniają jedynie ścianę naczyń żylnych, poprawiają krążenie, działają przeciwzapalnie i przeciwbólowo.

Czy jest znana dieta stosowana w żylakach?

Chciałabym się tak żywić aby nie mieć kłopotów z żylakami.
Redakcja abcZdrowie
Niestety nie ma jednej, typowej diety stosowanej w żylakach. Zalecane jest racjonalne odżywianie się z uwzględnieniem produktów bogatobłonnikowych, których najwięcej znajdujemy w surowych warzywach, ciemnym pieczywie z ziarnami, fasoli i orzechach. Pomogą nam one uniknąć zaparć, które mogą sprzyjać...

Niestety nie ma jednej, typowej diety stosowanej w żylakach. Zalecane jest racjonalne odżywianie się z uwzględnieniem produktów bogatobłonnikowych, których najwięcej znajdujemy w surowych warzywach, ciemnym pieczywie z ziarnami, fasoli i orzechach. Pomogą nam one uniknąć zaparć, które mogą sprzyjać rozwojowi żylaków. Dodatkowo należy pamiętać o odpowiednim nawodnieniu, około 1,5 litrów płynów dziennie. Należy także unikać dosalanie oraz spożywania smażonych i wędzonych pokarmów. Bardzo ważne jest także utrzymanie prawidłowej wagi ciała- chorzy z żylakami nie mogą sobie pozwolić na nadwagę czy otyłość.

Czy gorące kąpiele wpływają na żylaki?

Po gorącej kąpieli mam bardzo ociężałe nogi. Czy sauna, jacuzzi i takie gorące kąpiele są szkodliwe?
Redakcja abcZdrowie
Gorące kąpiele i wysoka temperatura powodują rozszerzanie naczyń i gromadzenie krwi na obwodzie ciała, a tym samym potęgują patologiczny stan żylakowatych naczyń. Jeśli chodzi o kąpiele zalecane jest korzystanie z naprzemiennego chłodnego i ciepłego strumienia wody. Chłodna woda obkurcza naczynia ułatwiając powrót krwi żylnej.

Czy żylaki i choroba zakrzepowa są tym samym?

Zastanawiam się czy żylaki i choroba zakrzepowa to znaczy to samo? Czy jest jakaś różnica między tymi chorobami, a może to po prostu wyrazy bliskoznaczne?
Redakcja abcZdrowie
Żylaki są patologią naczyń żylnych powierzchownych, natomiast choroba zakrzepowo-zatorowa dotyczy żył głębokich kończyn dolnych. Patologia w żylakach sprowadza się do workowatego poszerzenia ściany naczynia. W zmianie takiej stosunkowo rzadko dochodzi do wykrzepiania krwi wewnątrz naczynia (wykrzepiania wewnątrznaczyniowego). Natomiast w chorobie...

Żylaki są patologią naczyń żylnych powierzchownych, natomiast choroba zakrzepowo-zatorowa dotyczy żył głębokich kończyn dolnych. Patologia w żylakach sprowadza się do workowatego poszerzenia ściany naczynia. W zmianie takiej stosunkowo rzadko dochodzi do wykrzepiania krwi wewnątrz naczynia (wykrzepiania wewnątrznaczyniowego). Natomiast w chorobie zakrzepowo-zatorowej powstające zakrzepy, które odrywają się i powodują zatory obwodowe np. udar niedokrwienny mózgu. Tak, więc choroba zakrzepowo-zatorowa jest o wiele bardziej niebezpieczną jednostką.

Patronaty