Odchudzanie brzucha ultradźwiękami po założeniu stentu w tętnicy

Dwa miesiące temu miałam zakładany stent w tętnicy podobojczykowej lewej i czuję się zupełnie dobrze. Mam 65 lat i nie mam choroby wieńcowej, podwyższonego ciśnienia czy cukrzycy. Ponad rok temu przestałam palić papierosy (po bardzo wielu latach) i przytyłam ponad 4 kilogramy, prawie wyłącznie w talii. Nie rozumiem ciągłych ostrzeżeń o tyciu brzucha skoro człowiek nie ma na to wpływu. Jednym rośnie brzuch, innym pupa. Obecnie można odchudzać brzuch za pomocą urządzeń emitujących ultradźwięki. Widziałam ostrzeżenia dla ich stosowania u osób z metalowymi implantami. Mam pytanie: na czym polega szkodliwość tego zabiegu dla tych osób i czy szkodzi to człowiekowi czy urządzeniu? I na czym ta szkodliwość polega? Chciałam również zrefundować takie zabiegi córce, która 6 lat temu miała przeprowadzoną rekonstrukcję wiązań w kolanie. Uprzejmie proszę o odpowiedź. Pozdrawiam

Witam! Pod względem oceny ryzyka chorób sercowo-naczyniowych i metabolicznych stosuje się podział otyłości na 2 typy: brzuszny (jabłko) oraz pośladkowo-udowy (gruszka). Z punktu widzenia badań klinicznych dla zdrowia bardziej szkodliwa jest otyłość brzuszna. W przypadku kobiet występuje ona najczęściej po menopauzie. Otyłość typu "jabłko" przyczynia się do powstania nadciśnienia, insulinooporności a następnie cukrzycy, zaburzeń krzepliwości itd. Dlatego redukcja masy ciała, a szczególnie tej zlokalizowanej w okolicy brzucha ma duże znaczenie w zmniejszaniu ryzyka sercowo-naczyniowego. W odpowiedzi na Pani pytanie: fale ultradźwiękowe wykorzystywane przez urządzenia używane do odchudzania miejscowego mogą wywierać wpływ na implanty metalowe. W przypadku stentu może dojść do przemieszczenia go oraz uszkodzenia naczynia. W związku z tym producenci sprzętu informują o przeciwwskazaniach do zabiegu. Jednakże należy pamiętać, że przeciwwskazanie odnośnie implantów dotyczy konkretnego miejsca gdzie znajduje się implant. W związku z tym w Pani przypadku zabieg zastosowany w okolicy brzucha wydaje się nie być przeciwwskazany. Jeśli chodzi o córkę, niestety nie opisała Pani dokładnie metody operacji, jednakże zasada jest ta sama - w przypadku implantów przeciwwskazanie będzie dotyczyło konkretnej okolicy ciała. Pozdrawiam serdecznie!