25 lat- brak miesiączki?

Witam, mam 25 lat i od 31 grudnia 2009 roku nie miałam miesiączki, byłam u endokrynologa, który przepisał mi plastry f*** c*** oraz zalecił zrobienie badań. Dzisiaj otrzymałam wyniki badań. Do endokrynologa mam się zgłosić w połowie czerwca, a do tego czasu mam już zacząć stosować wyżej wymienione plastry. Dlatego zwracam się z prośbą o interpretację wyników oraz wskazówki czy plastry przepisane przez endokrynologa mam zacząć stosować, czy zaczekać do wizyty (dopiero 21.06.2010). Czytając w internecie na temat tych plastrów, trochę się przestraszyłam, ponieważ, z informacji wynika, że są to plastry dla kobiet w wieku menopauzy, niestety nie znalazłam żadnych informacji o stosowaniu ich przez kobiety w moim wieku, stąd moje pytanie. Będę bardzo wdzięczna za rozjaśnienie mi tego tematu. Dziękuję. Badania: FSH 3,82 mlU/ml; Luteotropina 6,55 mlU/ml; Prolaktyna 9,44 ng/ml - po godzinie 276,91 ng/ml; Estradiol 40,74 pg/ml; TSH 2,72 µlU/ml; Bilirubina całkowita 0,49 mg/dl; ASPAT 20,0 lU/l; ALAT 17,0 lU/I; GGPT 12,0 lU/l; sód 144,0 mmol/l; potas 4,1 mmol/l.

Redakcja abcZdrowie

Droga Pani!
Podane wyniki można uznać za prawidłowe. Zawierają się najbliżej zakresów dla I fazy cyklu. Nie są charakterystyce dla przedwczesnego wygasania czynności jajników. Zastanawiający poziom estradiolu w dolnej granicy normy, a także znaczny wzrost prolaktyny po próbie z MTC mogący wskazywać na hiperprolaktynemię czynnościową. Obniżony poziom estrogenów może świadczyć o niedomodze hormonalnej jajników. Zapewne konieczne będą dalsze badania hormonalne tj. stężenie testosteronu i DHEA-S i inne. Odnośnie proponowanego leczenia, uważam osobiście, że w związku z tym, że endokrynolog ma duże doświadczenie w leczeniu tego typu zaburzeń, należy mu zaufać i zacząć stosować ten lek. Ewentualnie proszę spróbować przedstawić mu swoje wyniki badań poza wizytą - np. telefonicznie lub w poradni po przyjęciu wszystkich pacjentów w danym dniu. Pomimo, że jest to lek należący do grupy hormonalnej terapii zastępczej może być stosowany w zaburzeniach miesiączkowania związanych z niedomogą hormonalną jajników. W endokrynologii ginekologicznej najczęściej leczenie polega na stosowaniu leków jeszcze przed rozpoznaniem na podstawie badań.
Pozdrawiam i życzę powodzenia.