5.1 TSH a niedoczynność tarczycy

Witam,mój wynik tsh wyszedł 5,1,czy to bardzo zły wynik?Czy niedoczynność tarczycy może zagrażać życiu?Czy przy tej chorobie można spożywać alkohol i tabletki hormonalne?Bardzo proszę o odpowiedź,ponieważ wizytę do endokrynologa mam dopiero w grudniu,a bardzo mnie to niepokoi.

Lek. Marta Gryszkiewicz

Witam, izolowana niedoczynność tarczycy nie stanowi zagrożenia życia, jednak może dawać powikłania.
Polecam artykuł znajdujący się pod poniższym linkiem: http://portal.abczdrowie.pl/niedoczynnosc-tarczycy

Wynik poziomu TSH jednoznacznie wskazuje na niedoczynność tarczycy. Wskazane jest wykonanie oznaczenia poziomu fT3 i fT4, by możliwe było określenie czy jest to niedoczynność pierwotna czy wtórna. Radzę wykonać to badanie przed konsultacją z endokrynologiem. Dzięki temu endokrynolog będzie miał pełen obraz wykrytej patologii i prawdopodobnie nie będzie potrzebna powtórna wizyta (na którą znów trzeba by czekać w kolejce kilka tygodni lub miesięcy).

Nie wiem o jakie tabletki hormonalne Pani/Pan pyta - antykoncepcja? tak, jak najbardziej można ją przyjmować. Alkohol także można spożywać, choć oczywiście jako lekarz muszę podkreślić, że generalnie jego konsumpcja nie jest zalecana.