Aktywność fizyczna przy oponiaku w okolicy ciemieniowej
Dzień dobry! Mam 50 lat. W 2009 roku stwierdzono u mnie niewielkiego przystrzałkowo w okolicy ciemieniowej lewej oponiaka o wymiarach 12x9 mm. Od tamtej pory miałam robione kilkakrotnie kontrolne badania MR głowy. Ostatnie badanie wykonano w czerwcu tego roku. W wyniku zaznaczono, że widoczna jest zmiana o charakterze TU średnicy 10 mm o charakterze oponiaka - w porównaniu z badaniem poprzednim obraz stabilny. Ogólnie czuję się dobrze, nie mam żadnych dolegliwości tupu: zawroty głowy, drętwienie rąk itp. Pracuję i prowadzę normalny tryb życia. Moje pytanie dotyczy aktywności fizycznej. Chciałabym zapisać się na siłownię głównie dla relaksu i poprawienia nieznacznie kondycji oraz samopoczucia. Głównie interesuje mnie rower stacjonarny, orbitrek i umiarkowane ćwiczenia wzmacniające mięśnie. W związku z tym moje pytanie czy mogę się tego podjąć i czy mi to nie zaszkodzi. Z poważaniem, Joanna

KOBIETA, 50 LAT ponad rok temu
Witam! Wydaje się, że podobna aktywność nie powinna Pani zaszkodzić, nie wydaje się przeciwwskazana. Jednak nie mając wglądu w obraz, nie mam możliwości dokładnej oceny lokalizacji zmiany względem struktur mózgowia. Doradzam zatem konsultację neurologiczną lub neurochirurgiczną, na którą koniecznie należy zabrać kliszę lub płytę CD z aktualnym badaniem obrazowym - MR. Pozdrawiam