Alergia i trądzik różowaty a nerwowe zachowanie

Witam moj chlopak jest ostatnio nerwowy wkurza go wszystko krzyczy podnosi reke ma tradzik rozowaty czy ten tradzik moze byc tego powodem ze tak sie zachowuje? Czy tradzik rozowaty mozna dostac z alergii? Bo nasza corka jest alergiczna i sie sprzeczam ze przez niego bo ma ten tradzik rozowaty i pewnie przez to dostal ten tradzik przez alergie 3 mies lezal na to w szpitalu jako nastolatek bo to mu ropialo i bral sterydy na ten tradzik

Witam,
Z perspektywy psychoterapeuty mogę napisać jedynie ,że zmiany skórne lub alergie są substytutami niewyrażonych lub wręcz nieodczuwanych emocji.Może być to również swoiste powielenie sposobu reagowania dziecka.Byłoby wg.mnie pożądane jednak,by bliżej przyjrzeć się relacjom między córką a chłopakiem,gdyż wygląda na to,że istnieje konflikt między nimi,choć na razie na płaszczyżnie cielesnej.
Potrzebny jest dobrze przygotowany terapeuta.
Pozdrawiam i zachęcam.

Dzień dobry!

Trądzik różowaty - choroba dermatologiczna - sama w sobie nie powoduje agresywnego zachowania. Jest jednak chorobą, która ma znaczenie dla kondycji psychicznej, może obniżać nastrój, frustrować, obniżać poczucie własnej wartości (ze względu na poczucie nieatrakcyjności fizycznej)... a dalszą tego konsekwencją mogą być także nerwowość, przeżywanie złości i trudność w radzeniu sobie z nią, co prawdopodobnie właśnie dotyczy Pani partnera.

Obwinianie partnera o stan zdrowia córki może być dla niego dodatkowo przykre, a jednocześnie jest bezzasadne. Dzieci cierpią na różne choroby - zarówno wtedy, gdy mają zdrowych rodziców, jak i wtedy, gdy niektóre schorzenia są dziedziczone. Nie jest to jednak powód do wzajemnych pretensji, ponieważ żaden rodzic celowo i świadomie nie życzy choroby swojemu dziecku. Również Pani mąż prawdopodobnie martwi się zdrowiem córki i chce dla niej jak najlepiej.

Proszę rozważyć konsultację psychologiczną i podjęcie psychoterapii partnerskiej, aby wzajemne urazy i niepowodzenia nie utrwalały się. Warto je wyjaśnić i rozwiązać, aby w przyszłości Państwa związek rozwijać się w pozytywnym kierunku, a nie oddalał Was od siebie.

Pozdrawiam!