Analiza wyniku prolaktyny

Witam. W 3 dniu cyklu zrobiłam badanie poziomu prolaktyny który wyszedł 28,1 przy normie labolatorium 5,0-35,0 czy prolaktyna jest dobra?Z góry dziękuje.
KOBIETA ponad rok temu

Witam serdecznie. Szkoda, że nie podała Pani jakimi jednostkami posługuje się laboratorium. Wąska norma podaje, że właściwy poziom prolaktyny zazwyczaj mieści się w granicach 5 - 25 ng/ml. Jeżeli wyniki nieznacznie przekroczą normę nie jest to jeszcze powodem do niepokoju (zapewne stąd wynika przyjęta przez Pani laboratorium norma), zazwyczaj związane jest to bowiem ze stresem. Może być również oznaką nieregularnych okresów i cykli bezowulacyjnych. Podwyższona prolaktyna może towarzyszyć również zaburzeniom odżywiania się, niedoczynności tarczycy, zespołowi policystycznych jajników czy chorobom nerek. Może pojawić się również w związku z przyjmowaniem leków, m.in. estrogenów, leków przeciwdepresyjnych, uspokajających, leki hipotensyjnych. Bliższe informacje uzyska Pani od prowadzącego ginekologa.