Antykoncepcja a lekarstwa regulujące pracę jelit

Witam, jestem kobietą i mam niecałe 20 lat. W ostatni dzień przerwy 7-dniowej kochałam się ze swoim chłopakiem (sobota), a w niedzielę o stałej porze wzięłam tabletki i kontynuuję ich zażywanie jak zawsze. Jednak wczoraj i dziś rano wymiotowałam i oczywiście przestraszyłam się, że to może mieć związek z ciążą. Wymioty nastąpiły ok. 50 godzin po stosunku. Chciałabym się dowiedzieć, czy jest możliwe, aby te wymioty wskazywały na ciążę? Dodam jeszcze, że leczę się na zaparcia i przyjmuję lekarstwa regulujące pracę jelit. Dodatkowo, za każdym razem kiedy wymiotowałam, brałam te tabletki na pusty żołądek. Proszę o szybką odpowiedź, czy mam powody do niepokoju?

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Ryzyko zajścia w ciążę podczas stosowania antykoncepcji hormonalnej wynosi ok. 1%. Niedużo, ale jednak skuteczność tych preparatów nie jest stuprocentowa. Proszę więc wykonać test ciążowy dla uzyskania pewności. Możliwe jednak, że po prostu czymś się Pani zatruła i stąd wymioty. Jeśli leki na zaparcia zaczęła Pani przyjmować dopiero niedawno, to wymioty również mogą być nimi spowodowane (jako działanie uboczne). Leki te mogą wchodzić w interakcję z tabletkami antykoncepcyjnymi, zmniejszając ich skuteczność. Aby się dowiedzieć, czy tak jest, proszę zerknąć w ulotki obu preparatów - w dziale "interakcje" znajdzie Pani odpowiednie informacje. Wywołując szybszy pasaż jelitowy, mogą one także osłabiać wchłanianie hormonów (wsakzywałaby na to biegunka).

Pozdrawiam serdecznie!