Jak przyjmować tabletki antykoncepcyjne przy biegunce?

Witam, mam 20 lat. Od niedzieli zaczęłam przyjmować tabletki antykoncepcyjne, to moje pierwsze opakowanie. We wtorek rano wystąpiły problemy żołądkowe, nie wymiotowałam, lecz miałam lekka biegunkę. Tabletki przyjmuję codziennie o 15. Czy mogę spokojnie zacząć współżyć z partnerem po powrocie do zdrowia? Nie przyjmuję antybiotyków, dostałam leki poprawiające perystaltykę jelit i wstrzymujące moje dolegliwości (lekarz stwierdził u mnie nieżyt żołądkowo-jelitowy). Jeszcze jedno pytanie: Wiadomo, że stosunek przerywany nie jest formą antykoncepcji. W takim razie, skoro przyjmuję tabletki regularnie, to mogę kochać się z moim partnerem "do końca" i nie bać się, że może coś się stać? Dziękuję z góry za odpowiedź...

Redakcja abcZdrowie

Witam.

Jeśli luźny stolec pojawił się jednorazowo, w godzinach porannych, to nie ma problemu. Jeśli zaś sytuacja trwa już kilka dni, to istnieje pewne ryzyko, że z powodu przyspieszonej pracy jelit tabletki nie wchłaniają się dobrze. W tej sytuacji wskazane jest wstrzymanie się od współżycia lub zastosowanie prezerwatywy aż do końca bieżącego opakowania. Możliwe również, że przyjmowane przez Panią leki wpływają na skuteczność antykoncepcji (proszę zerknąć w podpunkcie "Interakcje" w ulotkach).

Pozdrawiam serdecznie!