Antykoncepcja hormonalna a antybiotyki

Witam. Mój problem jest następujący. Biorę tabletki C***** od ponad 2 lat. Tydzień temu w poniedziałek (31.01) odbyłam stosunek i w środę (2 dni później) musiałam przyjąć antybiotyk, który obniża skuteczność tabletek antykoncepcyjnych. Był to 4 tydzień przyjmowania C*****, ponieważ nie robiłam 7-dniowej przerwy. Wzięłam tylko 2 tabletki tego antybiotyku chociaż wiem, że nie powinno się tak robić, ale spanikowałam. Moje pytanie jest takie, czy mogę być w ciąży? Byłam u mojego ginekologa i według niego u mnie tego ryzyka bym była w ciąży nie ma, ponieważ ten antybiotyk nie jest silnym lekiem i długo się nie utrzymuje w organizmie. Doradził mi, bym od jutra zrobiła przerwę w braniu tabletek anty, by wywołać krwawienie i po 5 dniach zacząć od nowa przyjmować tabletki i już stosować je jak zawsze. Kazał mi tak zrobić, żebym się psychicznie uspokoiła, bo naprawdę mam nerwy jak nie wiem co. Ale prosiłabym o jakąś odpowiedź z Waszej strony. Pozdrawiam

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witamy serdecznie!

Antybiotyki to preparaty, które rzeczywiście mogą obniżać skuteczność antykoncepcji. Ryzyko ciąży mimo wszystko rzeczywiście jest jednak niewielkie. Powinna Pani zaufać swojemu lekarzowi. Proszę zatem zrobić teraz 7-dniową przerwę, a następnie przyjmować kolejne opakowania, zgodnie z zaleceniami producenta.