Antykoncepcja hormonalna a nowotwór piersi

Witam! Mam 19 lat i chciałabym zacząć stosować ten rodzaj antykoncepcji. Uzanałam, że będzie dla mnie najwygodniejszy. Jednak pojawia się pewien problem. Moja mama zachorowała na raka piersi o podłożu hormonalnym i prawdopodobnie jestem w grupie ryzyka. Czy stosowanie antykoncepcji hormonalnej może zwiększyć to ryzyko? Chciałabym zacząć brać tabletki nie tylko z powodu wygody podczas aktów seksualnych, ale też z powodu silnych bólów brzucha podczas miesiączki i owulacji. Czekam na odpowiedź.

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Stosowanie hormonalnych środków antykoncepcji (tabletki, krążki dopochwowe, plastry) sprzyja rozwojowi raka piersi. Jeśli u  Pani matki rozwinął się rak piersi, to w porównaniu do reszty populacji ma Pani większe ryzyko zachorowania na ten nowotwór (zwłaszcza, jeśli mama zachorowała młodo - przed 40. rokiem życia). Gdy zacznie Pani stosować tabletki antykoncepcyjne, to ryzyko jeszcze wzrośnie! Musi Pani sama podjąć decyzję... Zalecam Pani samodzielne badanie piersi co miesiąc i badanie przez lekarza podczas wizyt (piersi może badać nie tylko ginekolog, ale także lekarz rodzinny, internista...).

Pozdrawiam!