Pomoc w rozpoczęciu stosowania antykoncepcji hormonalnej

Witam. Od dłuższego czasu nie potrafię zdecydować się na stosowanie hormonalnej metody antykoncepcji. Mam silną alergię i nie reaguję dobrze na prezerwatywy, a o innych środkach typu globulki nie ma mowy ze względu na alergię, która powoduje ataki astmy. Stosowałam tabletki Y*********, ale odstawiłam po kilku miesiącach z powodu dolegliwości żołądkowych, ale też dlatego, że czytałam, słyszałam o tym, że tabletki powodują raka piersi. Każde źródło przekazuje inną informację. Źródła katolickie niemal zakładają, że każda kobieta umrze przez stosowanie tych Śródków, a naukowe, że to nie powoduje, tylko ewentualnie przyspiesza rozwój raka. Jestem młoda (19 lat), szczupła, nie palę, nie mieszkam w zatłoczonym mieście, ale nie rodziłam i moja babcia miała raka piersi, a moja mama i jej siostra mają problemy i są po kilku operacjach, ale nie miały raka, ale walczą (nie umiem fachowo nazwać) z guzkami, torbielami, zrostami w piersiach. Jestem podobna do taty, mam skłonności do chorób z jego rodziny, z którymi walczę (astma, polipy w zatokach, bóle stawów), a rak piersi po stronie taty nie występował. Ginekolog doradził mi stosowanie krążka antykoncepcyjnego N*******. Czy ma on mniej hormonów i jest bezpieczniejszy? Wyniki badań mam w normie. Wiem, że podobne pytanie już padło, ale było krótkie i bez szczegółowych informacji dotyczących stanu zdrowia itp., a w moim przypadku mam nadzieje, że dowiem się czegoś więcej. Bardzo proszę o pomoc pozdrawiam.

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam.

Proponuję kierować się źródłami naukowymi, a nie katolickimi (te ostatnie przez swoją ideologię nie są wiarygodne). Naukowe źródła podają, że ryzyko raka piersi jest nieznacznie zwiększone u kobiet stosujących tabletki antykoncepcyjne (DTA), jednak umieralność jest taka sama jak w grupie pacjentek nie stosujących DTA. Najprawdopodobniej wynika to z faktu, że kobiety przyjmujące tabletki są pod stałą opieką ginekologa, a co za tym idzie, rak piersi jest wykrywany wcześniej (kiedy jeszcze można go wyleczyć). Wystąpienie raka piersi w rodzinie (zwłaszcza w młodym wieku) jest przeciwwskazaniem do stosowania tej metody antykoncepcyjnej (niezależnie od tego do kogo jest Pani podobna). Wynika to z 2 faktów:
1. Rak piersi jest nowotworem hormonozależnym, czyli hormony (również te zawarte w DTA) mogą przyspieszyć jego rozwój.
2. Rak piersi może być dziedziczny.

W przeciwieństwie do raka piersi, łagodne choroby sutków zwykle dobrze reagują na DTA.

Jeśli chodzi o krążek, to on również zawiera hormony. Nie został jednak przebadany tak dokładnie jak DTA, więc nie jestem w stanie powiedzieć, czy w przypadku obciążenia rodzinnego rakiem piersi jest on bezpieczniejszy.

W Pani przypadku dobranie właściwej metody antykoncepcyjnej będzie niezwykle trudne. Powinna Pani wybrać ją w oparciu o wiedzę i doświadczenie zaufanego ginekologa. Proszę nie zapomnieć poinformować lekarza o wszystkim, co Pani tutaj napisała!