Antykoncepcja hormonalna a PCOS

Mam 24 lata i mój problem polega na tym, że przez 4 lata brałam antykoncepcję. W ostatnim roku pojawiały się plamienia, nieprzypominające okresu, ale nadal brałam tabletki. Zaniepokoiłam się jednak i lekarz kazał przerwać przyjmowanie pigułek i poczekać. Czekałam około 3 miesiące i nie było okresu. Dostałam luteinę w sierpniu i jakbym dostała okres, odstawiłam tabletki w kwietniu. Do tej pory czekam. Poszłam do lekarza, który stwierdził PCOS i kazał wrócić do antykoncepcji. JA NIE WIEM, CO ROBIĆ, TAK SIE BOJĘ! Moje wyniki: TSH 1,390 MLU/L, FT3 3,82 pg/ml, FT4 1,22 ng/dl , FSH 5,6 mlU/ml, LH 18,1 mU/ml, PROGESTERON 0,70 ng/ml, ESTRADIOL (E2) 83,66 pg/ml. Robione były w czerwcu. NIE WIEM, CO ROBIĆ I CZY TO NA PEWNO PCOS?

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Nie można prawidłowo ocenić poziomów hormonów płciowych bez znajomości dnia cyklu, w którym wykonano badanie.  Do rozpoznania PCO nie wystarczą wyniki stężeń hormonów we krwi, ale także objawy kliniczne, badanie USG jajników. Jeśli nie ma Pani zaufania do swojego lekarza, może warto wybrać się do innego... Najlepszy byłby ginekolog specjalizujący się w endokrynologii. Tak czy owak, PCO leczy się antykoncepcją hormonalną, więc zalecone Pani leczenie jest właściwe.

Pozdrawiam!