Antykoncepcja hormonalna na początku ciąży

Jestem w 4 tygodniu ciąży. Dowiedziałam się 4 dni temu. Do tego czasu brałam tabletki antykoncepcyjne Cilest, ponieważ nie wiedziałam, że jestem w ciąży. Dostałam plamienia, nie okresu, więc oczywiście od razu zrobiłam test, który wyszedł niestety pozytywnie. Potwierdziłam to badaniem krwi teraz w piątek, dwa dni temu. Mam lekkie pobolewanie tam na dole, czy to jest normalne? Boję się, bo przecież będąc w pierwszych 3 tygodniach ciąży brałam tabletki. Paliłam papierosy i piłam wódkę. Czy to może mieć wplyw na to, że mnie boli?

Lek. Magdalena Pikul

Witam! Oczywiście w momencie, kiedy kobieta dowie się o ciąży należy niezwłocznie odstawić antykoncepcję, ale obecnie stosowane hormonalne preparaty antykoncepcyjne zawierają stosunkowo niewielkie ilości hormonów i z obserwacji wynika, że dzieci poczęte w trakcie ich stosowania rodzą się zdrowe. Natomiast jeśli chodzi o bóle w podbrzuszu to na początku ciąży większość kobiet ma takie dolegliwości, tak więc raczej nie jest to związane z antykoncepcją. Oczywiście warto w takim przypadku skonsultować się ze swoim ginekologiem, on po badaniu stwierdzi czy z ciążą na pewno wszystko w porządku. Pozdrawiam!