Zapytaj lekarza

7 4 0 , 8 3 5

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Antykoncepcja a starzenie się. Czy to ma związek?

Witam! Moje pytanie dotyczy antykoncepcji. Mam 44 lata, jestem kobietą, biorę już 15 lat tabletki antykoncepcyjne, ale do tego jestem sterylizowana. Tabletki biorę na skorę, bo mam z nią problemy, ale palę i wiem, że to nie jest dobre. Poszłam do ginekologa i zapytałam się, czy są antykoncepcjne tabletki na zanikanie menstruacji. Dlaczego? Bo palę i boję się, co będzie dalej. Otrzymałam tabletki antykoncepcyjne o nazwie C***, tylko nie wiem, czy ta droga jest bezpieczna, czy tak można bo natura jest inna. Czy to czymś grozi? Czy to są już dobre metody? Dodam tylko, że zawsze miałam menstruacje bolesne i nieregularne, dlatego zaczęłam od antykoncepcji, plus brałam ją na skórę. Tak na marginesie, urodziłam 3 zdrowych dzieci. Chodzi mi o to, czy jak kobieta nie będzie mieć już okresu, to będzie się starzeć szybciej? I czy ta metoda jest bezpieczna? Dziękuję i pozdrawiam, JUstyna

KOBIETA, 44 LAT ponad rok temu

Antykoncepcja a PMS

Burza hormonów, napięcie przedmiesiączkowe, nerwy i drażliwość - czyli PMS. Czy tabletki antykoncepcyjne pomagają załagodzić objawy zespołu napięcia przedmiesiączkowego? Odpowiada lekarz ginekolog ? Katarzyna Pietuch.

Redakcja abcZdrowie
82 poziom zaufania

Witam!

Preparat, który Pani otrzymuje, również jest formą antykoncepcji. Różnica polega na tym, że w odróżnieniu od tabletek dwuskładnikowych (syntetyczny progesteron, plus pochodna estrogenu), Pani preparat zawiera tylko syntetyczny progesteron. Można powiedzieć, że jest to hormonalny stan taki, jak podczas ciąży, czy karmienia piersią (tak uogólniając oczywiście). Zmieniając tabletki dwuskładnikowe na jednoskładnikowe zmniejsza się ryzyko zakrzepicy, które jest bardzo duże, gdy kobieta przyjmuje estrogeny i pali.

Nie ma odmiennego wpływu na np. starzenie się organimu przez tą zamianę. Podczas tego rodzaju antykoncepcji, należy pamiętać o regularnych kontrolach u ginekologa.

Serdecznie pozdrawiam!

Redakcja abcZdrowie.pl to zespół doświadczonych i zaangażowanych osób, z których wielu to eksperci z dziedziny medycyny, dla których dbałość o zdrowie to priorytet.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy