Antykoncepcja po cięciu cesarskim

Witam, ponad osiem tygodni temu urodziłam drogą cesarskiego cięcia dziecko. Przebieg połogu był prawidłowy. Plamienia połogowe zakończyły się z końcem 6 tygodnia po porodzie. Pod koniec połogu miałam kilkudniowe większe krwawienie (być może była to pierwsza miesiączka po porodzie) po czym skończyło się i nie było już żadnych plamień. Zaczęłam wówczas zgodnie z poleceniem ginekologa zażywać Cerazette, gdyż stosuję karmienie mieszane - butelką i piersią. Chciałabym nadal karmić piersią, w związku z tym nie mam możliwości stosowania innych pigułek antykoncepcyjnych. Przez pierwsze dwa tygodnie brania tabletek wszystko było w najlepszym tygodniu. Nie miałam nawet najmniejszych plamień. Niestety wczoraj pojawiło się krwawienie dość obfite. Co prawda czytałam w ulotce, że mogą wystąpić krwawienia, ale nie sądziłam, że będą one tak obfite jak normalna miesiączka. Moja koleżanka miała podobne skutki uboczne, z tym, że ona krwawiła tak non stop przez 2 miesiące, po czym odstawiła tabletki. Te krwawienia uniemożliwiają mi współżycie z mężem. Mam kilka pytań związanych z tą sytuacją: 1. Czy tak obfite krwawienia w trakcie zażywania cerazette są normą? 2. Czy mogę bezpiecznie używać tamponów? - męczy mnie zmiana podpasek co 2 godziny a tampony zapewniają mi swobodę i komfort. 3. Zapisałam się na siłownię, gdyż po ciąży zostało mi 10 kg nadwagi (przy wzroście 165 cm ważę obecnie 68 kg - czuję się z tym źle pod względem fizycznym - jestem ociężała itp). Czy mogę już zacząć ćwiczyć? Instruktor powiedział, że nie widzi przeciwwskazań, ale kazał skonsultować się z lekarzem, niestety wizytę mam za 3 tygodnie dopiero. Czy ćwiczenia z pasem na brzuch (przyspieszającym spalanie tkanki tłuszczowej) dla kobiety po cesarce są dozwolone? 4. Czy jest jakaś alternatywna metoda antykoncepcji poza tymi tabletkami dla matek karmiących? Oczywiście oprócz prezerwatyw. Dodam, że nie mam żadnych dolegliwości związanych z blizną po cesarce. Blizna bardzo ładnie się zagoiła. Nie mam ani zgrubień, ani nawet uczucia odrętwienia. Proszę o radę i odpowiedź.

Lek. Magdalena Pikul

Witam! Jeśli chodzi o krwawienie po cerazette to niestety są to niedogodności jej stosowania - mogą występować nieregularne krwawienie miesięczne lub krwawienia międzymiesiączkowe. Może Pani poczekać jeszcze 2-3 miesiące, bo być może po jakimś czasie stosowania te krwawienia uregulują się na tyle, że nie będą uciążliwe. Jeśli nie lub nie chce Pani czekać to dobrą alternatywą dla kobiet karmiących jest wkładka wewnątrzmaciczna uwalniająca hormon. Może Pani o tym porozmawiać ze swoim ginekologiem. Co do stosowania tamponów to nie widzę przeciwwskazań. Co do ćwiczeń to jeśli kobieta dobrze się czuje i rana ładnie się wygoiła to ćwiczenia można zacząć już po 2 miesiącach, więc w zasadzie w Pani przypadku nie ma przeciwwskazań, ale proponuję na początek zacząć ostrożnie bez dużego obciążania brzucha i stopniowo, jeśli nic złego nie będzie się działo zwiększać obciążenie. Pozdrawiam!