Aparat ortodontyczny a konieczność usunięcia zęba

Od około 3 lat noszę już aparat ortodontyczny razem z łukiem podniebiennym. Ostatnio na wizycie dowiedziałam się, że muszę wyrwać zęba, aby móc mieć dalej korygowany zgryz. Dentysta zdziwił się, ponieważ jest to zdrowy ząb. Czy to naprawdę jest konieczne? Czy może jest inny sposób?

Witam, czasami usuwa się ząb lub zęby, najczęściej są to zęby czwarte albo najbardziej zniszczone, z dużymi wypełnieniami, po leczeniu kanałowym. Trudno mi się wypowiadać czy u Pani jest taka potrzeba, wydaje mi się, że lekarz ortodonta, który Panią prowadzi od trzech lat podjął właściwą decyzję. Proszę szczerze porozmawiać z lekarzem o swoich obawach, myślę, że na pewno Pani wszystko dokładnie wyjaśni dlaczego podjął taką a nie inną decyzję. Gdyby miała Pani w dalszym ciągu wątpliwości proszę skonsultować się z innym ortodontą, który Panią zbada, może zleci badanie RTG ale niestety musi Pani zgłosić się do gabinetu, na odległość, bez badania nie ma możliwości żeby Pani pomóc. Pozdrawiam i życzę wszystkiego dobrego.

Witam,
Są nowoczesne metody, które eliminują konieczność usuwania zębów. Jednak nie zawsze daje się wszystko skorygować bez stworzenia miejsca przez usunięcie zęba.
Sugeruję konsultację z innymi specjalistami w tej sprawie. Ortodonci często mają różne koncepcje leczenia , stosują różne techniki i mają inne doświadczenia.Czasem to czego jeden nie chce sie podjąć zrobi inny specjalista, który miał już z takim przypadkiem do czynienia.Jesli zależy Pani na zachowaniu zęba a argumenty Pani lekarza nie przekonują Pani konieczne będzie skonsultowanie się z niezależnym specjalistą, który może ułatwi Pani podjęcie decyzji.
Pozdrawiam,
Joanna Rąpała

Czasami w trakcie leczenia ortodontycznego konieczne jest usunięcie zęba, nawet zdrowego, czasami do tego samego efektu można dojść inną metodą. W razie wątpliwości można skonsultować się u innego ortodonty, jeżeli dotychczasowego nie darzymy wystarczającym zaufaniem.