Astma a wynik spirometrii

Witam.Choruję na astmę.Odebrała wynik spirometrii bez brania leków.Oto niektóre dane:FVC 1.62 ,65%,FEV1 1.00 ,49%,FEV1/FVC61.7 ,77%,PEF2.41 ,49%.FEF2575 .66,32% Interpretacja spirometrii: obturacja i możliwa restrykcja.Bardzo proszę o podpowiedz jak to ze mną jest.Wizytę u lekarza mam dopiero w lipcu,a sama nie mogę tego rozszyfrować i bardzo się niepokoję.Pozdrawiam
KOBIETA, 71 LAT ponad rok temu
Lek. Tomasz Budlewski
95 poziom zaufania

Wyniki potwierdzają astmę o czym świadczy "obturacja". Jeśli chodzi o możliwą restrykcję to w wyniku napisane jest "możliwa" dlatego że na podstawie spoirometrii możną ją jedynie podejrzewać, nie można na podstawie tego badania rozpoznać restrykcji. To obok chorób obturacyjnych płuc takich jak np. astma, są jeszcze choroby które powodują restrykcję. Aby ją potwierdzić wykonuje się bodypletyzmografię. Rozumie że leki były odstawione tylko na czas badania, a teraz przyjmuje je Pani przewlekle??

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Czy to może być astma? Kto może zrobić takie badanie jak spirometria?

Moja córeczka ma 5 lat, przez ostatnie dwa lata cały czas choruje, a mianowicie ciągle ma kaszel, który jest bardzo dokuczliwy. Myślałam, że to jest alergia, ale miała robione testy i nic nie wykazał i bardzo się boję, że to może być początek astmy. Jej kaszel jest bardzo dokuczliwy, nie byłoby minuty, żeby nie zakasłał. Nie ma co prawda świszczącego oddechu, ale kaszel jest. Ostatnio był najdłuższy okres kiedy nie chorowała, a było to 5 miesięcy i po tym okresie jest znowu chora. Nie wiem co mam robić. Kto może zrobić takie badanie jak spirometria?

ponad rok temu

Witam serdecznie.
Rozpoznanie astmy u dzieci jest niestety trudniejsze niż u osób dorosłych i opiera się głównie na zebranym wywiadzie i objawach klinicznych. Jednak u dzieci po 5 roku życia można spróbować wykonać spirometrię, pomiar szczytowego przepływu powietrza PEF, testy skórne czy próbę prowokacyjną. Badania te są zwykle wykonywane przez alergologa lub pulmonologa.

Proszę wybrać się z córką do lekarza rodzinnego, po badaniu i przejrzeniu kartoteki lekarz powinien zdecydować czy są wskazania do dalszej diagnostyki i skierować Panią wówczas do konkretnego specjalisty.

Pozdrawiam.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Restrykcja a wynik spirometrii

Witam. Mam 23 lata. W zeszłym roku robiłam spirometrię, która wykazała łagodną restrykcję, a wiek moich płuc to 46 lat. Często zdarzają mi się problemy z oddychaniem. Czy powinnam zgłosić się do pulmonologa? Co oznacza mój wynik - czy to coś groźnego i jak się leczy? I czym jest ta restrykcja? Bo jak rozumiem, wiek płuc oznacza, że przy wieku 23 lat moje płuca są w stanie jakbym miała 46 lat tak? Bo jeśli tak to to jest trochę dla mnie przerażające... Ale czym jest ta restrykcja? Próbowałam szukać informacji w internecie na ten temat, ale nie bardzo mogłam cokolwiek znaleźć. A muszę przyznać, że to słowo trochę groźnie brzmi. Czy w moim przypadku z powodu restrykcji konieczne jest jakieś szybkie podjęcie leczenia farmakologicznego albo wizyta u lekarza czy raczej nie muszę się z tym bardzo spieszyć? Z góry dziękuję za odpowiedź. Pozdrawiam.
23 LAT ponad rok temu

Witam!

Termin „restrykcja” oznacza zmniejszenie całkowitej pojemności płuc poniżej dolnej granicy normy. Może ona wynikać z choroby płuc, nieprawidłowości w obrębie ścian klatki piersiowej, ale także na przykład z otyłości. Starszy „wiek płuc” oznacza, że czynność Pani płuc jest typowa dla 46-latka. Mimo że restrykcja została określona jako łagodna, zważając na występujące u Pani częste problemy z oddychaniem, warto by było skonsultować się z pulmonologiem w celu wyjaśnienia przyczyny dolegliwości.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty