Jak zrozumieć wyniki spirometrii?

Witam, czy jest jakiś lekarz i jest w stanie mi wytłumaczyć badania spirometrii. ( mam dusznosci i nie mogę nabrać powietrza tzn. Tak jakby moja klatka piersiowa rozszerzała się tylko do pewnego momentu i następuje blokada. Dalej nie da rady. Raz mogę nabrać więcej raz mniej, ale żadko mogę nabrać powietrze głęboko. Lepiej nabiera mi się na leżąco wolno wciągając powietrze. Mam 41 lat , 174, 77 kg Robiłem z 5 razy spirometrie niby jest dobrze tzn FEV1 z 2015 r. 4.05 VC max 5.22 kolejne badanie z 2016 r FEV1 4.10, VC 5.92 badanie z 2017 r FEV1 3.57, VC 5.73, kolejne FEV1 3.85, VC 6.26 i ostatnie badanie FEV1 3.69 VC 5.18 I teraz tak; jak patrzę na te wszystkie wyniki to niby jest dobrze , ale ten współczynnik Tiffenau spada?? W jednym z wyników tutaj ( FEV1 3.85, VC 6.26) padło stwierdzenie pseudobturacja łagodna wynika z dużego fvc???? Pletyzmografia; TLC 9,65. Nal.6.78 VC 5.81. Nal.4.87 Rv 3.84. Nal. 1.94 Rv/TLC 39,79. Nal. 28.17 Czy na podstawie moich objawów i tych wyników spirometrii i pletyzmografiimożna stwierdzić , ze mam jakas obturacje??? Jakas chorobę płuc?? Tk kl. 2 lata temu Ok, rtg 3 miesiące temu Ok Pozdrawiam

Interpretacja badań zawsze powinna odbywać się w odniesieniu do rzetelnie zerwanego wywiadu i stanu klinicznego pacjenta. Pełna ocena prawidłowości wykonania badania oraz wyników wymaga znajomosci również innych parametrów spirometrii i pletyzmografii. Na podstawie tych badań można rozpoznać obturację, jednak jezeli uzyskane wartości mieszczą się powyżej 5-ego percentyla nie stanowi to podstawy do takich rozpoznań, nawet jeżeli wartości wskaźnika Tiffneau się zmieniają - zależy on od wielu czynników. Pozdrawiam.