Badania hormonalne przy podejrzeniu Hashimoto

Czy to hashimoto? Proszę o interpretację wyników. ..przede mną weekend majowy a ja żyję w niepewności. ..a wizyta u endokrynolog a dopiero za dwa tygodnie.. tsh 8,1 Ft4 15 , pmol/l ft3 3,95 pmol/l anty tpo <0,8IU/ml .Najbardziej jednak zmartwień mnie usg tarczycy wykonane dzisiaj płat prawy 2,2 cm3 płat lewy 1,3 cm3 .w ekg wykryto tachykardie.biore póki co letrox 50.nie czuje sie zbyt dobrze..Musialam odstawić euthyrox 25 bo znacznie podnosił mi tętno. .proszę o odpowiedź!!

Dzień dobry,

Ma Pani mały gruczoł tarczowy (< 10 ml) stąd może wynikać jego dysfunkcja i konieczność suplementacji L-tyroksyną. Przeciwciała anty TPO w chorobie Hashimoto są zwykle podwyższone, proszę sobie oznaczyć jeszcze przeciwciała przeciwko tyreoglobulinie, jeśli i te wyjdą w normie, to znaczy, że tarczyca słabo funkcjonuje, bo jest po prostu ...za mała. Z uwagi na tachykardię, warto rozważyć na początku leczenia małą dawkę B-blokera, np. Propranolol 10 mg 3 x dziennie lub zmodyfikować dawkę Letroxu - nieco ją zmniejszyć i stopniowo zwiększać , tak , aby organizm przyzwyczaił się do 50 tki. Może Pani np. przez 7 dni brać połowę tabletki, a następnie zwiększyć na całą - wówczas ryzyko tachykardii jest mniejsze.

Pozdrawiam serdecznie.

Marek Derkacz