Badania krwi i poziomu hormonów tarczycy

Dzień dobry, mam na imię Hubert mam 27 lat. Ostatnio robiłem badanie krwi i tarczycy i wyszło, że mam TSH: 3,66 μIU/ml , FT3: 3,86 pg/ml , FT4: 1,21 ng/dl. Zaniepokoiło mnie to i zrobiłem też badanie ATG: 15,0 U/ml , ATPO 28,0 U/ml. Czy mam objawy tarczycy, proszę o interpretacje wyników.

Dzień dobry,

TSH nieco wyższe, niż średnia w Pana grupie wiekowej, ale jeszcze w normie. Przeciwciała też nie są podwyższone. Jeśli nie ma Pan żadnych objawów, to nie ma wskazań do leczenia. Gdyby był Pan kobietą, planującą ciążę, to obligatoryjnie należałoby zastosować u Pana lewotyroksynę celem redukcji TSH < 2,5 wg zaleceń Polskiego Towarzystwa Endokrynologicznego. Niskie miana przeciwciał ATG i ATPO występują również u osób całkowicie zdrowych. Niepokój powinny zacząć budzić te powyżej normy, ale jak sądzę po wynikach, choć norm Pan nie podał, to mieści się Pan w tzw. "widełkach".
Pozdrawiam serdecznie.
Marek Derkacz