Badania po odstawieniu tabletek - interpretacja wyników

Witam. Lekarz podejrzewa u mnie PCO. Jestem właśnie po odstawieniu tabletek antykoncepcyjnych **** (dwuskładnikowa tabletka antykoncepcyjna). W 23. dniu nowego cyklu po odstawieniu tabletek robiłam badania hormonalne i wyniki są następujące: Estradiol: 53,56 pg/ml, normy: f. fol. 12,5-166, f. owul. 85,8-498, f. lut. 43,8-211. Progesteron: 0,938 ng/ml, normy: f. fol. 0,2-1,5, f. owul. 0,8-3,0, f. lut. 1,7-27,0. Prolaktyna: 19,110 ng/ml, norma: 4,790-23,300, po obciążeniu MCP 212,500 ng/ml. Testosteron: 1,19 ng/ml, norma: 0,06-0,82. Bardzo proszę o interpretację tych badań. Czy te badania potwierdzają, że mam PCO? Ta prolaktyna po obciążeniu nie jest za wysoka? Proszę, pomóżcie mi:(

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Na podstawie Pani wyników można stwierdzić hiperprolaktynemię czynnościową, czyli stan, w któym przysadka mózgowa wydziela zbyt dużo hormonu prolaktyny, jednak nie jest to spowodowane gruczolakiem - nowotworem łagodnym tego narządu. Stan ten odpowiedzialny jest m.in. za nieregularność cykli miesiączkowych i stosunkowo łątwo poddaje się leczeniu farmakolgicznemu. Czasem zaburzenie to występuje w przebiegu zespołu policystycznych janików (PCOS), towrzysząc typowym dla niego zmianom w stężeniach hormonów.

Trudno stwierdzić, na podstawie podanych przez Panią wartości, czy cierpi Pani na PCOS. Przydatna byłaby ocena stosunku stężeń innych hormonów - LH i FSH, oraz stężenia androstendionu i DHEA. Aby postawić rozpoznanie tego zespłu, przydatne są również dane z wywiadu, tj. kłopoty z zajściem w ciażę, nieregularne miesiączki, objawy hiperandrogenizacji - hirsutyzm, nasilony trądzik, zmiana sylwetki ciała, oraz zaobserwowanie charakterystycznego obrazu jajnikó w USG. Z pewnością Pani lekarz, który zlecił badania hormonalne, właściwie pokieruje dalszą diagnostyką.

Pozdrawiam serdecznie!