Badania spirometryczne a wskazania do zakupi piklfometru

Mam pytanie odnośnie piklfometru. Kiedyś alergolog zalecił mi kupno tego urządzenia choć nie miałem stwierdzonej astmy i przeprowadzenie chyba miesięcznych pomiarów. Czy można w ten sposób stwierdzić astmę? Bo coroczne niedokładne badania spirometryczne w poradni alergologicznej i podanie lekarzowi wyniku "niech będzie" i moje objawy dają mi powody do obaw. Czy mogą mi Państwo podać do druku taką kartkę do zapisywania wyników? Dziękuję za wyjaśnienia.

Pomiary za pomoca peakflowmetru nie sluza rozpoznaniu astmy a jedynie jej monitorowaniu i powinny byc wykonywane codziennie minimum 2 razy, ewentualnie pozniej w trakcie dobrej kontroli choroby w sytuacjach gorszego samopoczucia. Rozpoznanie astmy stawiane jest na podstawie caloksztaltu obrazu klinicznego - wywiadu, badania oraz badan dodatkowych, m.in. spirometrii z proba rozkurczowa.
Jezeli nie jest Pan zadowolony z uslug jednej z poradni warto sprobowac powtorzyc diagnostyke "u konkurencji".

Pozdrawiam!

Krzysztof Gryga