Badania tarczycy i krwi a stosowanie leków na astmę i nerwicę

Lekarz skierował mnie na badania tarczycy i krwi,szukają przyczyny przemęczenia.Przeciwciała przeciwjądrowe ANA1 ujemne, HLA B27 dodatni, USG wyszło bez zmian, TSH, FT3 i FT 4 w normie, anty TG norma, anty TPO-16, norma 5,6. Nie byłem jeszcze u endokrynologa ale co moze oznaczac podniesione antyTPO i dodatnie HLA B27 czy to ma ze sobą związek? Biore sterydy wziewne na astme i leki na nerwice-jesli to moze miec z tym zwiazek?

Witam Pana,

Podwyższony poziom antyTPO świadczy o autoimmunologicznym zapaleniu tarczycy. Na szczęście Pana tarczyca funkcjonuje prawidłowo jeśli chodzi o wydzielanie hormonów. Dodatnie HLA B27 świadczy o większej skłonności do chorób autoimmunologicznych, w tym m.in. zesztywniejącego zapalenia stawów kręgosłupa, zespołu Reitera, czy innych chorób autoimmunologicznychm w tym rówież chorób tarczycy. Niewykluczone, że w przyszłości może się u Pana rozwinąć niedoczynność tarczycy, ale nie jest to na 100% przesądzone. Nasz układ immunologiczny czasami płata niespodzianki ( również te "pozytywne") Proszę się nastawić, że będzie i ma być dobrze. Pozytywne myślenia naprawdę wiele daje jeśli chodzi o autoimmunologię.

Pozdrawiam serdecznie.

Marek Derkacz