Badanie na obecność wirusa HCV u dziecka

kiedy zrobić dziecku badanie na hcv ?mama nosicielka, tata zdrowy

Lek. Izabela Ławnicka

Witam!
Taką decyzję powinien Pani pomóc podjąć pediatra. Niestety nie napisała Pani bowiem ani w jakim wieku jest dziecko ani czy miało wykonywane jakiekolwiek badania w kierunku HCV, itd. Mówiąc ogólnie obecność przeciwciał anty-HCV u dziecka matki HCV(+) nie stanowi o jego zakażeniu - matka przekazuje bowiem dziecku przeciwciała. Do ich zaniku dochodzi w 97% w ciągu pierwszego roku życia dziecka. Brak zaniku anty-HCV do 12 miesiąca życia powinien być sygnałem do wykonania badania HCV RNA maetodą PCR, które może potwierdzić, albo wykluczyć zakażenie.