Badanie poziomu glukozy we krwi

Mam 52 lata, 184 cm wzrostu i ważę 70kg. Badanie poziomu glukozy we krwi dało wynik 124 mg/dl. Po tygodniu powtórzyłem badanie i wynik był 117 mg/dl, oczywiście całkowicie zrezygnowałem ze słodyczy. Zrobiłem test na tolerancję glukozy (75g) przed wypiciem glukozy było 116 mg/dl, po 2 godzinach 139 mg/dl. Czy to jest stan przed cukrzycowy? Wizytę u diabetologa mam umówioną w połowie czerwca, jakie badania powinienem sobie jeszcze zrobić przed wizytą? Dziękuję za odpowiedź.

Lek. Katarzyna Szymczak

Jest to stan przedcukrzycowy - nieprawidłowa glikemia na czczo. Wskazana jest u Pana zmiana diety na cukrzycową, w przypadku nadwagi/otyłości - redukcja masy ciała, diabeolog być może będzie chciał także włączyć leczenie - metforminę. Sugeruję także okresowe - najlepiej coroczne powtarzanie doustnego testu obciążenia glukozą oraz oznaczenie lipidogramu i ewentualne włączenie leczenia.
Pozdrawiam

Lek. Tomasz Budlewski

Wyniki wskazują na nieprawidłową glikemię na czczo. Przede wszystkim należy zmienić dietę oraz zwiększyć wysiłek fizyczny. Należy oczywiście ograniczyć słodycze, ale przede wszystkim zmienić jasny chleb na chleb pełnoziarnisty, zwiększyć ilość spożywanych warzyw, mięso gotowane na parze, zwiększenie ilości spożywanych ryb itp. Sądzę, że ewentualne dalsze badania będzie można określić na podstawie całości obrazu klinicznego. Proszę koniecznie udać się na umówioną wizytę. Proponuję dokładnie zapoznać się z artykułem.