Badanie przed ciążą - różyczka

Witam, mam 27 lat i rozpoczełam starania o dziecko. Pierwszym krokiem było zrobienie badania krwi. Zaniepokoił mnie wynik odporności na różyczkę: IgG 17,9 IU/ml. Wynik, mimo że dodatni, jest dość niski. Nigdy nie byłam chora na różyczkę i nie pamiętam, żebym była szczepiona. Bardzo proszę o poradę, czy powinnam się szczepić, czy taka odpornośc jest wystarczająca? Z góry bardzo dziękuję i pozdrawiam.
27 LAT ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Szczepienie przeciwko różyczce przed planowaną ciążą jest zalecane tylko w przypadku ujemnego wyniku stężenia miana przeciwciał IgG (dodatnie powyżej 10 IU/ml). Dodatnie miano wskazuje, że musiała być Pani albo szczepiona (jest Pani z rocznika, kiedy to już były obowiązkowe szczepienia), albo był kontakt z tym wirusem.

Tutaj znajdzie Pani artykuł o planowaniu ciąży.

Serdecznie pozdrawiam i życzę powodzenia!