Badanie sedacji a gastroskopia

Szanowni Państwo, Moja córka(22 lata)ma mieć gastroskopię.Panicznie się tego badania boi i wybrała badanie W SEDACJI.W internecie przeczytałam,że(tu cytat):"Niestety metoda ta nie jest idealna. Często u pacjentów występują po niej różnego rodzaju powikłania. Prowadzą one do niedrożności dróg oddechowych, bezdechu i niedociśnienia. Wszystkie te objawy mogą w konsekwencji doprowadzić do śmierci pacjenta, jeśli w porę nie zostaną wykryte."Czy może lepiej by wybrała badanie w całkowitej narkozie?

Witam!
Droga pani, badanie gastroskopii w sedacji czyli po podaniu zazwyczaj midazolamu (środka uspokajającego) i ewentualnie fentanylu (środka przeciwbólowego) raczej jest dość bezpieczna, ponieważ w sedacji chodzi właśnie o zachowanie odruchów w górnych drogach oddechowych czyli zapobieganie możliwości zachłyśnięcia. Oczywiście można to przeprowadzić w znieczuleniu, ale wtedy też jest to przeprowadzane bez intubacji, więc jest nieco większe ryzyko zachłyśnięcia. Pani córka musi mieć ten zabieg przynajmniej w sedacji, bo inaczej nie da rady tego zrobić. Oczywiście w medycynie wszystko jest możliwe i nawet jeżeli dane powikłanie zdarzyło się raz na milion też trzeba je opisać np. w internecie. Trzeba również zaznaczyć, że żaden normalny anestezjolog nie zapewni pani córki na 100%, że nic się nie stanie, ale w takim przypadku radziłbym rozważenie tego badania w sedacji.
Pozdrawiam.